Kultura i sztuka po 1989 roku

14.11.2017

W Zielonej Górze Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

W drugiej połowie listopada w zielonogórskiej bibliotece wojewódzkiej odbędzie się siódma edycja Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”. To wydarzenie o otwartym charakterze, skierowane do miłośników poezji, prozy i teatru w każdym wieku.

Jak poinformowała Dorota Kaczmarek z Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, tegoroczna edycja koncentruje się wokół nurtu biografii literackich. Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do końca tego miesiąca.

„Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy autorki bestsellerowych biografii, które intrygująco przedstawiły życie i twórczość czołowych przedstawicieli literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku, m.in.: Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego, Brunona Schulza, Jarosława Iwaszkiewicza oraz współczesnych twórców: Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Pilcha” – wyjaśniła Kaczmarek.

Wśród gości imprezy będą: Agata Tuszyńska, Justyna Sobolewska, Małgorzata Czyńska, Anna Król, Magdalena Grzebałkowska oraz Ewelina Pietrowiak. W programie festiwalu znajdą się spotkania autorskie oraz warsztaty pisarskie ze znaną niemiecką pisarką, dziennikarką, autorką popularnych kryminałów i thrillerów – Elisabeth Herrmann.

Kaczmarek zaznaczyła, że festiwal popularyzuje także szeroko rozumianą kulturę w formie wydarzeń artystycznych, spektakli słowa, recitali i koncertów.

Z recitalem „O!powieści o kobietach” wystąpią Grzegorz Tomczak i Iwona Loranc. Odbędzie się także specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. W programie pt. „A kaz tyz Polska” wg scenariusza dyrektora zielonogórskiej biblioteki Andrzeja Bucka opartego na tekstach Wyspiańskiego, Tuwima, Słonimskiego, Lechonia i Trzebińskiego, wystąpi aktor Lech Dyblik.

Inną propozycja sceniczną będzie spektakl „Kocham cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz...” w wykonaniu Teatru Zza boru w adaptacji Jana Andrzeja Fręsia, w reżyserii Lucyny Korczowskiej i Dagmary Łanuchy. To historia oparta na fragmentach listów i pamiętników kobiet związanych z Witkacym oraz publikacjach prasowych dotyczących tego artysty.

W bibliotece będzie można obejrzeć dwie wystawy: „Ogrody Leśmiana” autorstwa rzeszowskiego grafika Stanisława Ożoga oraz ekspozycję pt. „Fantastyczna Zielona Góra”, na którą złożą się grafiki komputerowe i komiksowe zielonogórskiego artysty Igora Myszkiewicza.

Zwieńczeniem Festiwalu będą wydarzenia skierowane do młodych odbiorców. Wśród nich znajdą się m.in.: konkurs wiedzy o książkach J.K. Rowling i warsztaty rysunku komiksowego. Obędzie się także spotkanie z pisarzem science fiction i fantasy Andrzejem Ziemiańskim.

Pełny program Festiwalu jest dostępny na stornie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej w Zielonej Górze.

Patronka Festiwalu Anna Tokarska była zielonogórską poetką. Przez wiele lat pracowała jako sekretarz literacki w Lubuskim Teatrze. W 2002 r. została wyróżniona Lubuskim Wawrzynem Literackim za tomik wierszy "W białym mieszka anioł". Zmarła w 2013 r. Po śmierci poetki, organizatorzy festiwalu „Proza Poetów” postanowili nadać imprezie jej imię. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Paweł Tomczyk

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL