W drugiej połowie listopada w zielonogórskiej bibliotece wojewódzkiej odbędzie się siódma edycja Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”. To wydarzenie o otwartym charakterze, skierowane do miłośników poezji, prozy i teatru w każdym wieku.
Jak poinformowała Dorota Kaczmarek z Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, tegoroczna edycja koncentruje się wokół nurtu biografii literackich. Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do końca tego miesiąca.
„Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy autorki bestsellerowych biografii, które intrygująco przedstawiły życie i twórczość czołowych przedstawicieli literatury polskiej przełomu XIX i XX wieku, m.in.: Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego, Brunona Schulza, Jarosława Iwaszkiewicza oraz współczesnych twórców: Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Pilcha” – wyjaśniła Kaczmarek.
Wśród gości imprezy będą: Agata Tuszyńska, Justyna Sobolewska, Małgorzata Czyńska, Anna Król, Magdalena Grzebałkowska oraz Ewelina Pietrowiak. W programie festiwalu znajdą się spotkania autorskie oraz warsztaty pisarskie ze znaną niemiecką pisarką, dziennikarką, autorką popularnych kryminałów i thrillerów – Elisabeth Herrmann.
Kaczmarek zaznaczyła, że festiwal popularyzuje także szeroko rozumianą kulturę w formie wydarzeń artystycznych, spektakli słowa, recitali i koncertów.
Z recitalem „O!powieści o kobietach” wystąpią Grzegorz Tomczak i Iwona Loranc. Odbędzie się także specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. W programie pt. „A kaz tyz Polska” wg scenariusza dyrektora zielonogórskiej biblioteki Andrzeja Bucka opartego na tekstach Wyspiańskiego, Tuwima, Słonimskiego, Lechonia i Trzebińskiego, wystąpi aktor Lech Dyblik.
Inną propozycja sceniczną będzie spektakl „Kocham cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz...” w wykonaniu Teatru Zza boru w adaptacji Jana Andrzeja Fręsia, w reżyserii Lucyny Korczowskiej i Dagmary Łanuchy. To historia oparta na fragmentach listów i pamiętników kobiet związanych z Witkacym oraz publikacjach prasowych dotyczących tego artysty.
W bibliotece będzie można obejrzeć dwie wystawy: „Ogrody Leśmiana” autorstwa rzeszowskiego grafika Stanisława Ożoga oraz ekspozycję pt. „Fantastyczna Zielona Góra”, na którą złożą się grafiki komputerowe i komiksowe zielonogórskiego artysty Igora Myszkiewicza.
Zwieńczeniem Festiwalu będą wydarzenia skierowane do młodych odbiorców. Wśród nich znajdą się m.in.: konkurs wiedzy o książkach J.K. Rowling i warsztaty rysunku komiksowego. Obędzie się także spotkanie z pisarzem science fiction i fantasy Andrzejem Ziemiańskim.
Pełny program Festiwalu jest dostępny na stornie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej w Zielonej Górze.
Patronka Festiwalu Anna Tokarska była zielonogórską poetką. Przez wiele lat pracowała jako sekretarz literacki w Lubuskim Teatrze. W 2002 r. została wyróżniona Lubuskim Wawrzynem Literackim za tomik wierszy "W białym mieszka anioł". Zmarła w 2013 r. Po śmierci poetki, organizatorzy festiwalu „Proza Poetów” postanowili nadać imprezie jej imię. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
edytor: Paweł Tomczyk
mmd/ pat/