Kultura i sztuka po 1989 roku

24.01.2018

Wallace Roney i Bobby Watson na festiwalu Szczecin Jazz

Amerykański trębacz Wallace Roney, saksofonista Bobby Watson i Jazz Band Młynarski–Masecki znaleźli się wśród muzyków, którzy wystąpią w tegorocznej edycji festiwalu Szczecin Jazz. Jego publiczność czeka 14 koncertów.

Festiwal rozpocznie się 23 lutego w Berlinie koncertem, na którym wystąpią amerykański pianista i kompozytor Kelvin Sholar, a także szczeciński saksofonista Sylwester Ostrowski - poinformowali dziennikarzy w środę organizatorzy festiwalu. Dwa dni później w Warszawie, podczas Międzynarodowych Targów Kultury "Co jest grane?", zaprezentują się trębacz i producent muzyczny Keyon Harrold, Ostrowski i raper Pharoahe Monch.

Pierwszy koncert w Szczecinie w ramach festiwalu to występ 27 lutego Doroty Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik i piosenki dla dzieci Lutosławskiego pisane do tekstów Tuwima.

W ramach imprezy wystąpi m.in. Wallace Roney Quintet. Wallace współpracował m.in. Milesem Davisem, który miał na niego największy wpływ. Davis wybrał Wallace'a do wspólnego występu na scenie festiwalu w Montreux w 1991 r., podczas którego namaścił Wallec'a na swojego następcę, przekazując mu trąbkę - powiedział Ostrowski, który jest dyrektorem artystycznym Szczecin Jazz.

Organizatorzy przypominają także historyczny występ w 1958 r. w Szczecinie amerykańskiego pianisty Davida Brubecka, który zasłynął utworem "Take Five". W marcu 1958 r. właśnie od Szczecina rozpoczęło się po Polsce tournee Brubecka - powiedział Ostrowski. Jak dodał, 3 marca br. odbędzie się koncert syna Davida, czyli Dariusa Brubecka, który jako jedenastoletni letni chłopiec był wtedy z ojcem w Szczecinie i zagrał swój pierwszy publiczny koncert.

Na szczecińskiej scenie zaprezentuje się także grający na saksofonie altowym Amerykanin z Kansas Bobby Watson. Na koncercie "From Kansas City with love" obok Watsona pokażą się także wschodzące gwiazdy młodego pokolenia. Szlagiery, rozgrzewające przedwojenną Polskę zagra z kolei Jazz Band Młynarski – Masecki.

Festiwalowe sceny odwiedzą także szczecińscy jazzmani; w planach występ wokalistki Jony Ardyn i formacji The Beat Freaks.

Szczecin Jazz 9 kwietnia zakończy koncert Gino Vannelliego podczas gali wręczenia nagród Artystycznych Miasta Szczecina i tytułu Mecenasa Kultury.

Tegoroczny Szczecin Jazz to trzecia edycja festiwalu, którego producentem jest Szczecińska Agencja Artystyczna. Koncerty zaplanowano m.in. w salach filharmonii szczecińskiej, kościele Dominikanów, Radiu Szczecin i Trafostacji Sztuki.(PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL