Druga edycja akcji "Warszawa czyta" rozpocznie się w środę od otwarcia biblioteki sąsiedzkiej w Śródmieściu Południowym. W programie pięciodniowego festiwalu są warsztaty, spotkania, wystawy i dyskusje inspirowane książką "Niewidzialne miasta" Italo Calvino.
"Warszawa czyta" to festiwal, którego program zawsze inspirowany jest jakąś konkretną książką. Staje się ona tematem warsztatów, spotkań, spacerów, wystaw, a przede wszystkim rozmów i dyskusji. W 2014 r. książką tą są "Niewidzialne miasta" Italo Calvino. Wśród ponad 40 wydarzeń nią zainspirowanych są dyskusje o literaturze i o mieście, spacery, maraton ilustracji, warsztaty fotograficzne, spektakle, koncerty, warsztaty dla dzieci, wycieczka rowerowa oraz spotkania dyskusyjnych klubów książki. Gośćmi tegorocznej edycji "Warszawa czyta" będą m.in. Sylwia Chutnik, Elżbieta Janicka, Grzegorz Piątek, Filip Springer, Beata Stasińska oraz Alina Kreisberg i Anna Wasilewska, tłumaczki Italo Calvino.
W "Niewidzialnych miastach" Calvino Marko Polo dzieli się z Kubłaj-Chanem refleksjami na temat tego, czym jest miasto, co i kto kształtuje jego przestrzeń, jak ta przestrzeń wpływa na nasze doświadczenie. "Uznaliśmy, że właśnie ta książka jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o sprawach ważnych dla Warszawy i do wspólnego działania. Bo pokazuje, czym może być to miasto – albo czym bardzo nie chcemy, żeby było. Wybrałyśmy tekst, który dzięki swojej fragmentaryczności pozwala na liczne interpretacje" - piszą organizatorzy festiwalu "Warszawa czyta" na swojej stronie internetowej.
"Warszawa czyta" to festiwal, którego program zawsze inspirowany jest jakąś konkretną książką. Staje się ona tematem warsztatów, spotkań, spacerów, wystaw, a przede wszystkim rozmów i dyskusji. W 2014 r. książką tą są "Niewidzialne miasta" Italo Calvino. Wśród ponad 40 wydarzeń nią zainspirowanych są dyskusje o literaturze i o mieście, spacery, maraton ilustracji, warsztaty fotograficzne, spektakle, koncerty, warsztaty dla dzieci, wycieczka rowerowa oraz spotkania dyskusyjnych klubów książki.
Festiwal rozpocznie się w środę w Warsztacie (pl. Konstytucji 4) inauguracją warszawskiej biblioteki sąsiedzkiej w Śródmieściu Południowym. Idea bibliotek sąsiedzkich jest następująca - jeśli masz w domu nadmiar książek – przynosisz i zostawiasz je dla innych, jeśli jakaś cię zainteresuje – zabierasz ją do domu, czytasz i przekazujesz dalej. Coraz więcej bibliotek sąsiedzkich powstaje również w Warszawie. Na spotkaniu o swojej działalności opowie m.in. Maria Dąbrowska, założycielka biblioteki sąsiedzkiej na Pradze oraz organizatorka akcji "Książki w Pudle" – zbiórki książek dla zakładów karnych. Część tomów zebranych podczas akcji Warszawa Czyta w bibliotece sąsiedzkiej Warsztatu Warszawskiego zasili również "Książki w Pudle".
W programie festiwalu, który zakończy się w niedzielę wieczorem, znalazły się m.in. dyskusja "Warszawa między dystopią a utopią", podczas której o warszawskich eksperymentach, utopijnych planach i prowizorce dyskutować będą Sylwia Chutnik, Bogna Kietlińska, Grzegorz Piątek i Konrad Pustoła (środa, barStudio) oraz panel "Miasta i pamięć. Praktyki upamiętniania i zapominania w Warszawie", kiedy o tym, co chcemy w Warszawie wspominać i w jaki sposób pamięć kształtuje miasto, rozmawiać będą m.in. dr Elżbieta Janicka, Bogna Kietlińska i Anna Czyżewska (czwartek, Pracownia Duży Pokój).
Na piątkowy wieczór zaplanowano slam poetycki inspirowany rozmową Marko Polo z Kubłaj-Chanem z powieści Calvino (MiTo art.cafe.books), a na sobotę - maraton ilustracji, podczas którego w dowolnej czarno-białej technice trzeba będzie zilustrować jedno z miast opisanych przez Italo Calvino (Dom Towarowy Braci Jabłkowskich). Podczas sobotniej Nocy Muzeów w księgarni "Moda na czytanie" odbędzie się maraton głośnego czytania.
W niedzielę, w południe, na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się spacer, którego uczestnicy obserwować będą miasto z perspektywy wózka inwalidzkiego, a o 14.30 w Otwocku rozpocznie się spacer śladami dawnego kurortu warszawskich Żydów.
W tym roku w akcji "Warszawa czyta" wezmą udział Dyskusyjne Kluby Książki z Mokotowa, Służewa, Żoliborza, Wilanowa, Woli, Rembertowa oraz Dyskusyjny Klub Czytelniczy Krytyki Politycznej.
"Warszawa czyta" to akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. "Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskutowanie o czytaniu" - deklarują organizatorzy akcji. (PAP)
aszw/ agz/ gma/