Kultura i sztuka po 1989 roku

12.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Warszawa: premiera "Pięciu ostatnich lat" Teatrze Roma

Weronikę Bochat i Natalię Krakowiak w roli Cathy oraz Łukasza Zagrobelnego i Rafała Drozda jako Jamiego zobaczymy w najnowszym musicalu Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Premiera "Pięciu ostatnich lat" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego w sobotę, 16 stycznia.

Bohaterów spektaklu - młode małżeństwo - poznajemy już pod koniec ich związku. Są w trakcie rozstania i wspominają pięć lat swojego wspólnego życia. W swojej opowieści jednak - jak zauważył Wojciech Kępczyński, reżyser spektaklu - "rozmijają się datami", bowiem w przedstawieniu Jamie opowiada całą historię chronologicznie, a Cathy retrospektywnie.

"Dziewczyna zaczyna na końcu tych pięciu lat, a chłopak na początku. W spektaklu ich historie się spotykają albo mijają. W spektaklu żonglujemy datami tak, jak życzył sobie tego autor - raz znajdujemy się w trzecim roku ich związku, potem czwartym, znów wracamy do drugiego, jest piąty" - opowiadał dziennikarzom na wtorkowej konferencji prasowej Kępczyński. "Najpierw sprawiało nam to ogromną trudność, potem okazało się, że (...) wszystko fantastycznie się sprawdza" - dodał.

W głównych rolach polskiej adaptacji, której twórcami są m.in. Michał Wojnarowski (autor przekładów piosenek), Agnieszka Brańska (choreografia) i Jakub Lubowicz (kierownictwo muzyczne), wystąpią dwie pary. Weronika Bochat i Natalia Krakowiak wcielą się w postać Cathy, aspirującej aktorki i piosenkarki, a Jamiego zagra duet w składzie Rafał Drozda i Łukasz Zagrobelny.

"Cathy jest dziewczyną z prowincji, z Ohio. Jej największym marzeniem jest, by dostać się do sztuki na Broadwayu. Śpiewa, trochę tańczy. Chce, żeby zrobiło się o niej głośno" - powiedziała PAP we wtorek Weronika Bochat. "Wiąże się z Jamiem, który pochodzi z bohemy. Jest pisarzem u progu kariery, któremu się udaje, podczas kiedy jej nie do końca" - wyjaśniła.

Swoją historię Cathy i Jamie opowiadają przez muzykę. Wykonują utwory reprezentujące kilka gatunków muzycznych, m.in. rock, pop i jazz, a także ballady i numery latino, które, przez swoją różnorodność, oddają "charakter bohaterów i koleje przemian ich związku".

Autorem "Pięciu ostatnich lat" jest Jason Robert Brown, amerykański kompozytor, dramaturg i tekściarz, który swój musical oparł częściowo na własnych doświadczeniach. Po zmianach, zaprowadzonych w pierwotnym tekście przedstawienia na wskutek wyroku w sprawie, którą Brownowi wytoczyła jego żona, i po prapremierze spektaklu, która odbyła się piętnaście lat temu w Chicago, musical był wielokrotnie wyróżniany - otrzymał m.in. nagrodę Drama Desk Award za muzykę i teksty oraz był nominowany w innych plebiscytach. Był także wystawiany w kilku krajach - m.in. Anglii, Francji, Singapurze i na Filipinach. W 2014 r. na podstawie musicalu powstał pełnometrażowy film w reż. Richarda LaGravenese, w którym wystąpili Anna Kendrick i Jeremy Jordan.

Premiera 16 stycznia na Novej Scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Kolejne spektakle 17 i 19-24 stycznia.(PAP)

oma/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL