Światowa premiera opery „Quem Queritis” w reżyserii Ryszarda Peryta w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej odbędzie się 11 listopada w bazylice św. Krzyża w Warszawie.
Opera "Quem Queritis" w reżyserii Ryszarda Peryta powstała z okazji obchodów 100-lecia niepodległości oraz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na dzieło składają się renesansowe pieśni polskich kompozytorów, które wybrał Jacek Urbaniak. Scenariusz napisał Ryszard Peryt, wykorzystując polskie wiersze z XVI-XVII w. oraz teksty biblijne w tłumaczeniu Jakuba Wujka.
"+Quem Queritis. Kogo szukacie? Jesum Nasarenum. Jezusa nazarejskiego+. Od tych słów - na poły mówionych, a na poły śpiewanych - zgodnie z prastarym obyczajem wywodzącym się jeszcze ze starożytności, zaczął się teatr w Polsce. Był początkowo ściśle obrzędowy. Zjawiał sie pośród wiernych raz do roku w poranek wielkanocny. Przemawiał wyłącznie po łacinie i słowami Ewangelii(...) Stanowił część liturgii i stąd w pierwszej fazie rozwoju zwany jest przez badaczy teatrem liturgicznym" - Peryt zacytował "Krótką historię teatru polskiego" Zbigniewa Raszewskiego.
Jak wyjaśnił, "anioły, które siedzą nad pustym grobem, zadają pytanie +Quem Queritis? - kogo szukacie?+, kobiety mówią:+Jezusa nazarejskiego+, na co anioły odpowiadają: +nie szukajcie żywego pośród umarłych, bo zmartwychwstał+" - tłumaczył Peryt.
Peryt zaplanował wystawienie "Quem Queritis" jako "kulminację obchodów 100-lecia niepodległości, a zarazem 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową". "Moje libretto +Quem Queritis+ składa się ze strzępków różnych tekstów staropolskich, łacińskich oraz fragmentów Ewangelii i jednego fragmentu ze Starego Testamentu" - powiedział Peryt. Poinformował również, że oprócz wystawienia "Quem Queritis" Polska Opera Królewska włącza się w obchody odzyskania niepodległości inscenizacją "Nędzy uszczęśliwionej" Macieja Kamieńskiego z ubiegłego sezonu. Jak wyjaśnił, "ten tytuł ma w sobie szczególne przesłanie i szczególną wartość jako pierwsza polska opera". Planuje też premierę "Strasznego Dworu" Moniuszki, która odbędzie się 30 grudnia.
Jacek Urbaniak, który opracował muzykę do "Quem Queritis", opowiadał, że wybrał się na Wzgórze Wawelskie, ponieważ "prawie wszyscy kompozytorzy, których muzykę wykonujemy, tam właśnie pracowali". Jak opowiadał, "pochyliłem się nad utworami wawelskich kompozytorów, nad ich licznymi pieśniami, i szybko zauważyłem, że ich melodie pasują do wierszy ze scenopisu +Quem Queritis+". Muzyk wymienił m.in. Bartłomieja Pękiela, Cypriana Bazylika, Mikołaja Gomółkę, Wacława z Szamotuł. Urbaniak powiedział, że sam ułożył muzykę do Psalmu 150, wybranego przez Ryszarda Peryta.
Za reżyserię, scenariusz i scenografię "Quem Queritis" odpowiedzialny jest Ryszard Peryt, będzie on również pełnił rolę lektora w czasie przedstawienia. Dzieło opracował muzycznie Jacek Urbaniak. Wystąpią m.in. Sławomir Jurczak jako Pan Bóg, Adam Kruszewski jako Adam i Józef, Aneta Łukaszewicz jako Ewa i Ave, Witold Żołądkiewicz w partiach Demona, Judasza i Piłata, Piotr Chwedorowicz w rolach Mędrca I i Anioła I, Robert Szpręgiel jako Jezus, Marta Boberska wcieli się w postać Marii Magdaleny, a Justyna Stępień zagra Marię Kleofasową. W spektaklu wezmą udział również Chór Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona. Artyści wystąpią pod dyrekcją Krzysztofa Garstki.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/