Obok rzeźb, rysunków i ilustracji na wystawie pojawi się gobelin z Wilkoniową kompozycją; będą też plakaty, książki i pokaz ilustracji w technice cyfrowej - powiedziała PAP Dorota Parzyszek z Muzeum Karykatury w Warszawie. Ekspozycja „Józef Wilkoń. Ręczna robota” czynna będzie do 25 listopada.
W cyklu "Mistrzowie ilustracji" w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego 27 września odbędzie się wernisaż ekspozycji "Józef Wilkoń. Ręczna robota", poświęcona pracom polskiego ilustratora, malarza i rzeźbiarza.
"Na ekspozycji znajdą się nie tylko ilustracje, ale też rysunki i rzeźby. Ale swoje rzeźby ózef Wilkoń nazywa +ilustracjami przestrzennymi+, ponieważ w jego książkach pojawiły się zdjęcia robionych przez niego rzeźb, m.in. w tomie +Psie życie+, w którym jest autorem zarówno tekstu, jak i ilustracji" - powiedziała PAP specjalista ds. promocji Muzeum Karykatury Dorota Parzyszek.
"Obok rzeźb, rysunków i ilustracji na wystawie pojawi się też dużych rozmiarów tkanina - gobelin z Wilkoniową kompozycją. Będą też plakaty, książki i pokaz ilustracji wykonanych w technice cyfrowej" - wyjaśniła.
Parzyszek poinformowała, że na wystawie zobaczyć będzie można ponad sto eksponatów.
"Józef Wilkoń eksperymentuje z papierem, z materią. Wykonywał swoje prace na różnych rodzajach papieru, m.in. na tzw. papierze workowym czy cukrowym, czyli pochodzącym z worków do pakowania cukru. Ilustracje na takim papierze, czasem wydzierane, o nieregularnych kształtach również znalazły się w jego książkach. To mnie osobiście najbardziej uwiodło w jego pracach" - dodała.
"Styl ilustracji Józefa Wilkonia jest natychmiast rozpoznawalny dzięki oryginalnym i charakterystycznym środkom wyrazu i malarskości przedstawień. W swoich pracach stosuje różnorodne techniki: tusz, gwasz, akwarela, pastel, akryl. Eksperymentuje z materią i zabarwieniem papieru, wykorzystując strukturę jego włókien, fakturę żeber, chłonność" - czytamy w zapowiedzi wystawy.
"Wilkoń pewnymi pociągnięciami pędzla nakłada czarne kreski, rozlewa monochromatyczne lub barwne plamy, które rozpływają się i wnikają w nasączone wcześniej wodą podłoże. Wprowadza kolor srebrny i złoty, potęgując efekt dekoracyjności rysunku ("Szum drzew", "Pan Tadeusz"). Pejzaże i przedstawienia figuralne Wilkonia zbudowane są z licznych mikrokompozycji abstrakcyjnych. Ilustracje te przywodzą na myśl wczesnośredniowieczne mozaiki lub gotyckie witraże" - napisano na stronie Muzeum Karykatury.
W zapowiedzi podkreślono, że "czytelne są także nawiązania do renesansowych fresków lub motywów sztuki Bliskiego Wschodu (+Iv i Finetta+, +O księciu Ibrahimie i pięknej Sinedhur+)".
"Artysta nadał swoim ilustracjom trzeci wymiar (...). Od początku lat 90. XX w. do dziś, z drewna i blachy stworzył prawdziwe +bestiarium+ nazywane +Arką Wilkonia+. Ostatnio wkroczyło ono również do świata cyfrowego, w którym powstają także najnowsze projekty artysty (+Zbuntowany elektron+)" - czytamy na stronie muzeum.
Wystawa zatytułowana "Józef Wilkoń. Ręczna robota" to próba nie tylko prezentacji wybranych wątków z bogatego dorobku twórcy, lecz także ukazania różnych technik i sposobów jego pracy. Wszystkie zaprezentowane rysunki, projekty i wydawnictwa pochodzą z kolekcji artysty.
Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem artysty odbędzie się w warszawskim Muzeum Karykatury 27 września o godz. 18.00. Jej współorganizatorem jest Fundacja "Arka" im. Józefa Wilkonia.
Ekspozycja, objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, będzie czynna do 25 listopada br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/