Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonają we wtorek przed budynkiem ministerstwa kultury artyści Warszawskiej Opery Kameralnej. W ten sposób będą apelować do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o objęcie instytucji opieką resortu. W koncercie udział weźmie 70-osobowa orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, 60-osobowy chór i czworo solistów: Agnieszka Kozłowska, Dorota Lachowicz, Tomasz Krzysica i Rafał Siwek oraz dyrygent Zbigniew Graca.
Artyści chcą w ten sposób zwrócić uwagę resortu kultury na trudną sytuację finansową opery i apelować do ministra Bogdana Zdrojewskiego o nadanie placówce statusu narodowej instytucji kultury.
Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński powiedział PAP, że - w aktualnej sytuacji budżetowej - unarodowienie Warszawskiej Opery Kameralnej, wiązałoby się z koniecznością wykreślenia z listy narodowych placówek innej instytucji kultury.
Zapewnił, że minister kultury Bogdan Zdrojewski docenia dorobek Opery Kameralnej i jej znaczenie w popularyzowaniu światowych dzieł literatury wokalnej, dlatego regularnie wspiera ją finansowo w ramach tzw. programów ministra. "Od 2008 roku, z tego źródła na projekty realizowane przez Operę, przekazano ponad 2,2 mln złotych. Dzięki temu zrealizowano m.in. Festiwal Mozartowski, Festiwal Oper Barokowych, czy Festiwal C. Monteverdiego" - zauważył rzecznik.
Babczyński zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje dalsze wspieranie finansowe kolejnych przedsięwzięć artystycznych Warszawskiej Opery Kameralnej w dotychczasowej formie, czyli w ramach programów ministra.
Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery "Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że Warszawska Opera Kameralna jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jak dodał, "resort kultury nie posiada informacji o rzekomej +likwidacji opery kameralnej+ przez samorząd województwa mazowieckiego, w kompetencji którego jest finansowanie i ewentualna restrukturyzacja samorządowych instytucji kultury".
Z prośbą o nadanie placówce satusu narodowej instytucji kultury zwrócił się do ministra kultury były szef Biura Promocji m.st. Warszawy Tadeusz Deszkiewicz.
"Komentując akcję artystów plastyków, którzy w proteście zamykali galerie, minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że tego typu działania nie ułatwiają mu ich obrony. Wobec tego może odmienne, pokojowe formy protestu, umożliwią ministrowi podjęcie decyzji o objęciu opieką Warszawskiej Opery Kameralnej” - poinformował PAP w piątek Tadeusz Deszkiewicz.
Petycja Deszkiewicza w tej sprawie znajduje się pod adresem: http://www.petycje.pl/petycja/8624/apel_o_nadanie_warszawskiej_operze_kameralnej_statusu_narodowej_instytucji_kultury.html. Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 4 tys osób.
W marcu Urząd Marszałkowski zredukował dofinansowanie opery o 23,5 proc., tłumacząc swoją decyzję korektami w budżecie na 2012 r. wymuszonymi przez ministra finansów.
Z powodu cięć Warszawska Opera Kameralna chciała odwołać Festiwal Mozartowski - najbardziej znaną doroczną imprezę, realizowaną przez tę instytucję od ponad 20 lat. Po rozmowach z przedstawicielami samorządu postanowiono jednak, że festiwal się odbędzie, mimo że opera - decyzją władz województwa - nie dostanie z województwa więcej pieniędzy, a jedynie otrzyma wcześniej całą kwotę dotacji. Urząd Marszałkowski wypłaci dofinansowanie instytucji do połowy października, co pozwoli na zorganizowanie festiwalu.
W sprawie trudnej sytuacji finansowej dyrektor opery Stefan Stutkowski alarmował już wcześniej. We wrześniu zeszłego roku zapowiedział, że opera nie będzie przygotowywać premier w najbliższych trzech latach. W kwietniu br. Sutkowski, założyciel i od ponad 50 lat szef Warszawskiej Opery Kameralnej, złożył rezygnację ze stanowiska.
Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery "Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej.
agz/ mce/ abe/