W sezonie 2020/21 warszawski Teatr 21 rozpocznie współpracę z jednym z najważniejszych niemieckich teatrów – Muenchner Kammerspiele.
Jak poinformował PAP Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21, w manifeście Muenchner Kammerspiele na nowy sezon teatralny pt. "Nie zostawiajmy rzeczywistości w spokoju", zapowiedziano zintensyfikowaną pracę z artystami z niepełnosprawnościami, w tym z warszawskim Teatrem 21.
"Będziemy współpracować i zapraszać na występy gościnne przedstawicieli międzynarodowej sceny inkluzywnej, m.in. Sasa Asentić & Per.Art, Teatr 21, Theater HORA i Meine Damen und Herren. Zorganizujemy warsztaty, wymianę wiedzy między tymi grupami a Muenchner Kammerspiele - w ten sposób chcemy poszerzać aktualne standardy estetyczne i formy działania" - czytamy w tekście programowym monachijskiego teatru.
Oprócz współpracy międzynarodowej teatr z Monachium zapowiedział włączenie do swojego zespołu artystycznego aktorów i aktorki z tzw. "niepełnosprawnościami intelektualnymi" oraz wystawienie spektaklu wyreżyserowanego przez Tizianę Pagliaro - aktorkę i reżyserkę z zespołem Downa, związaną ze szwajcarskim Theater HORA. Niwelowane będą też wszelkie bariery architektoniczne w budynku teatru.
Drzewiecki przypomniał, że warszawski Teatr 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, "występował już niejednokrotnie na zagranicznych scenach". Grupa pokazywała swoje spektakle m.in. w Berlinie, Helsinkach, Freiburgu czy Pradze. Na stałe współpracuje w europejskiej sieci teatrów "Crossing the Line".
Muenchner Kammerspiele to jedna z najważniejszych scen teatralnych Niemiec. W ostatnich latach wystawiano tu spektakle w reżyserii, m.in.: Christopha Marthalera, Thomasa Ostermeiera, Susanne Kennedy i Stefana Kaegiego z Rimini Protokoll.
Od nowego sezonu stanowisko dyrektorki artystycznej Muenchner Kammerspiele obejmie Barbara Mundel - reżyserka i dramaturżka, wcześniej dyrektorka teatrów w Lucernie i Freiburgu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/