Kultura i sztuka po 1989 roku

27.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Watykan: sekretarz generalny synodu nagrał płytę

Jeden z najbardziej znanych kardynałów Kurii Rzymskiej, Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów jest, o czym mało kto wie, pianistą. Nagrał trzypłytowy album z utworami swych ulubionych kompozytorów; od Fryderyka Chopina po Astora Piazzollę.

75-letni kardynał Baldisseri ma dyplom absolwenta konserwatorium w klasie fortepianu, a swoje umiejętności pianistyczne wiele razy szlifował na dodatkowych kursach we Włoszech i za granicą, między innymi w Paragwaju i w Brazylii, gdzie był nuncjuszem apostolskim.

Gra na fortepianie średnio trzy godziny dziennie, także w swym biurze w Watykanie, gdzie trzyma istrument - napisał watykanista dziennika "La Repubblica".

Wśród ulubionych kompozytorów kardynałapianisty są też Bach, Mozart, Liszt, Puccini, Verdi, Beethoven, a także artyści z Hiszpanii i Ameryki Południowej. Ich kompozycje bliski współpracownik papieża Franciszka zebrał na płytach "Muzyczna antologia", przygotowanych przez watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana. Wśród nagranych tam utworów najwięcej jest skomponowanych przez Chopina: są pieśni, polonezy, walce.

Podobnie, jak mało kto wie o muzycznych pasjach kardynała Baldisseri, tajemnicą dla większości było dotąd i to, że dzieli on swą pasję z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI, również pianistą. Nierzadko grają na cztery ręce przed wąskim gronem słuchaczy za Spiżową Bramą.

Zwraca się uwagę, że w zbiorze płyt kardynała Baldisseriego są też utwory kompozytora argentyńskiego tanga Astora Piazzolli, co jest też ukłonem wobec Franciszka, miłośnika tego gatunku. (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL