Projekcją filmu „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” w reż. Abdellatifa Kechiche'a rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu 13. festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty. Podczas imprezy zostanie pokazanych ponad 350 filmów, z czego ponad 140 po raz pierwszy w Polsce.
Festiwal to przede wszystkim prezentacja kina autorskiego i twórczości reżyserów wyrazistych, z własną wizją świata i kina. Organizatorzy starają się również przybliżyć twórczość "anarchistów kina" i filmowych kontestatorów. „Festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem” - tak T-Mobile Nowe Horyzonty określił dyrektor tego festiwalu Roman Gutek.
Najnowszy obraz tunezyjskiego reżysera Abdellatifa Kechiche'a został w tym roku nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” to opowieść o wchodzącej w dorosłe życie paryskiej nastolatce. „Obraz tworzącego we Francji Tunezyjczyka fascynuje prostotą, naturalnością, świetną grą młodych aktorek, intensywnymi emocjami i sensualnością" - ocenili organizatorzy festiwalu. Kechiche ma być gościem tegorocznej edycji festiwalu.
Na otwarcie festiwalu pokazano również film „Computer Chess” amerykańskiego reżysera Andrew Bujalskiego. To czarno-biały obraz będący swoistą relacją z odbywającego się w latach 80. XX w. turnieju dla programistów komputerowych. W czwartek pokazano również „Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia” w reż. Kanadyjczyka Denisa Cote. „W historii byłej więźniarki, która wraz z partnerką zaszywa się w domku na odludziu, Denis Cote znalazł materiał na typową dla siebie opowieść o jednostkach izolujących się od społeczeństwa” - piszą o fabule filmu organizatorzy festiwalu.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność obejrzy ponad 350 filmów, z których przeszło 140 będzie mieć polskie premiery. Seanse będą organizowane w salach Kina Nowe Horyzonty (dawny Helios) i na wrocławskim Rynku.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność obejrzy ponad 350 filmów, z których przeszło 140 będzie mieć polskie premiery. Seanse będą organizowane w salach Kina Nowe Horyzonty (dawny Helios) i na wrocławskim Rynku.
Jednym z wydarzeń festiwalu ma być pokaz filmu „Shirley – wizje rzeczywistości” austriackiego reżysera Gustava Deutscha. Film jest próbą „ożywienia” trzynastu obrazów sławnego amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Deutsch będzie gościem wrocławskiego festiwalu.
Ważnym wydarzeniem Nowych Horyzontów ma być też polska premiera głośnego dokumentu "The Story of Film – odyseja filmowa" w reżyserii cenionego północnoirlandzkiego krytyka filmowego Marka Cousinsa. "Monumentalne, złożone z piętnastu godzinnych epizodów dzieło stanowi subiektywną, wielowymiarową wizję historii kinematografii. Autor proponuje świeże, nieoczywiste spojrzenie na filmowe dziedzictwo, przywołując kilkaset najważniejszych dzieł, od krótkich produkcji braci Lumiere, po ultranowoczesną +Incepcję+" - czytamy w opisie.
W filmowym programie tegorocznych Nowych Horyzontów znajdą się też m.in.: przegląd neobaroku francuskiego (filmów Jean-Jacquesa Beineixa, Luca Besson i Leosa Caraxa), retrospektywa polskiego reżysera Waleriana Borowczyka (jeden z najważniejszych eksperymentatorów w polskim kinie, prowokator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz, grafik - piszą o nim organizatorzy festiwalu), retrospektywa niemieckiego reżysera Hansa Juergena Syberberga, a także - przegląd pod hasłem "cyberpunk".
W programie sekcji "cyberpunk" znalazły się dzieła mistrzów kina, jak film science-fiction Rainera Wernera Fassbindera "Świat na drucie" z 1973 r., "body horror" Davida Cronenberga "Wideodrom" z Jamesem Woodsem czy produkcje japońskiego cyberpunku w reżyserii klasyka nurtu Shozina Fukui (np. "Rubber's Lover"). "Nie zabraknie też kultowych futurystycznych wizji: postnuklearnego +Hardware+ Richarda Stanleya; niezapomnianego revenge movie George'a Millera +Mad Max+ z Melem Gibsonem, cudownie campowego pastiszu kina sci-fi +Posępna przyszłość+ B. Scotta O Malley'a z 1997 r. W programie również cyberpunk prosto z Grecji: +Poranny patrol+ Nikosa Nikolaidisa, oraz austriackie +Płonące uszy+, głośny, undergroundowy film Angeli Hans Scheirl, Ursuli Purrer i Dietmara Schipeka" - zapowiadają organizatorzy.
Podobnie jak w latach ubiegłych podczas festiwalu odbędą się konkursy. W najważniejszym - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty - wystartuje 13 filmów dotąd niepokazywanych w Polsce. O główną nagrodę - 20 tys. euro - będą rywalizować m.in.: irański „Fat Shaker” Mohammada Shirvaniego, „Noc” Leonardro Brzezickiego – argentyńskiego reżysera o polskich korzeniach, rosyjski film „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków” Alexeya Fedorchenki oraz „Płynące wieżowce” - najnowszy film Tomasza Wasilewskiego.
W ramach festiwalu odbędą się też: Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Europejskich Filmów Krótkich.
Nowe Horyzonty to nie tylko projekcje filmów, ale także wydarzenia muzyczne. Koncerty odbywać się będą w Klubie Festiwalowym w Muzeum Miejskim w Arsenale.
Największą gwiazdą muzycznej sceny festiwalu będzie amerykański wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny Mike Patton, znany z zespołów Faith No More, Tomahawk, Fantomas i Mr. Bungle. We Wrocławiu Patton wystąpi z grupą Tomahawk. Koncert odbędzie się 22 lipca.
W skład Tomahawk, oprócz Pattona, wchodzą: gitarzysta Duane Denison (znany także z zespołu The Jesus Lizard) i perkusista John Stanier (znany również z grupy Helmet). W utworach Tomahawk usłyszeć można zarówno klasyczny hard rock, jak i wyrafinowane dźwięki z domeny progresywnego artrocka. Występ Tomahawk we Wrocławiu będzie częścią europejskiego tournee zespołu, promującego najnowszą, znakomicie przyjętą przez krytyków płytę grupy "Oddfellows".
Na festiwalu wystąpi też m.in. amerykańska wokalistka Diamanda Galas (27 lipca). "Właścicielka jednego z najbardziej oryginalnych i niezwykłych kobiecych wokali ostatnich dziesięcioleci. Obdarzona rozciągającym się na trzy i pół oktawy głosem wokalistka to kilka wcieleń w jednej osobie – piosenkarka, śpiewaczka operowa, wirtuozka fortepianu, kompozytorka, performerka, artystka multimedialna i audiowizualna. Współpracowała m.in. z jednym z najważniejszych awangardowych kompozytorów XX w. Iannisem Xenakisem, z reformatorem jazzowej formuły Johnem Zornem, z Johnem Paulem Jonesem – basistą legendarnego rockowego zespołu Led Zeppelin" - opisują dokonania Galas organizatorzy festiwalu.
13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty potrwa do 28 lipca. (PAP)
pdo/ jp/ ula/