Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2019

We Wrocławiu rozpoczął się 55. Santander Jazz nad Odrą Festival

Koncertem amerykańskiej wokalistki Jazzmei Horn rozpoczął się w piątek we Wrocławiu 55. Santander Jazz nad Odrą Festival. Podczas jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych odbędzie się kilkadziesiąt koncertów polskich i zagranicznych artystów, wystawy oraz spotkania z artystami.

Horn to wokalistka młodego pokolenia. W tym roku zostanie wydana jej druga płyta. Artystka była już nominowana do nagrody Grammy. Według magazynu JazzTimes Horn „charakteryzuje żywiołowość, wyobraźnia, odwaga i świadomość społeczno-polityczna, przywołująca na myśl Johna Cartera i Abbey Lincoln”.

Wśród wydarzeń pierwszego dnia festiwalu znalazł się też wieczorny koncert „Tribute to Komeda”. W kwietniu przypada 50. rocznica śmierci tego wybitnego polskiej kompozytora jazzowego. Podczas koncertu publiczność wysłucha utworów Komedy w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się jeszcze jeden koncert poświęcony Komedzie. Tym razem utwory muzykę będącą interpretacją i odniesieniem do legendarnej postaci polskiego jazzu zaprezentuje Sławek Jaskułke Sextet.

Dyrektor artystyczny 55. festiwalu Santander Jazz nad Odrą, Leszek Możdżer, podkreślił, że tegoroczna edycja imprezy upłynie po znakiem kobiet. Horn to jedna z kilkunastu kobiet, które w tym roku wystąpią na wrocławskim festiwalu. „Udało nam się zaprosić wybitne przedstawicielki jazzu światowej – Jazzmeia Horn, Kandace Springs czy Tia Fuller to zdecydowanie pierwsze skrzypce tego, co się na świecie dzieje w muzyce jazzowej” - powiedział Możdżer.

Sam Możdżer podczas tegorocznej edycji festiwali wystąpi m.in. na koncercie z saksofonistką Tią Fuller, szwedzkim kontrabasistą – Larsem Danielssonem oraz Santander Orchestra.

Wzorem lat ubiegłych w ramach festiwalu odbywa się Konkurs na Indywidualność Jazzową. Biorą w nim udział artyści, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w salach wrocławskiego „Impartu” oraz w plenerze – na Placu Społecznym.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się spotkania autorskie z legendarnym saksofonistą Przemkiem Dyakowskim oraz pisarzem i przybranym synem Krzysztofa Komedy – Tomaszem Lachem. Przygotowano też wystawy, w tym festiwalowych plakatów oraz prac wyłonionych w pierwszej edycji konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza.

55. Santander Jazz nad Odrą Festival zakończy się we wtorek.

Jazz nad Odrą odbywa się nieprzerwanie od 1964 r. i jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL