Wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w poznańskim Centrum Kultury Zamek, ekspozycja zdjęć przedstawiających Fridę i Diega, pokazy filmów, festiwal gastronomiczny - to elementy startującego we wrześniu projektu poświęconego kulturze i sztuce Meksyku.
"Frida Kahlo w Polsce 2017" to, jak podkreślił na piątkowej konferencji prasowej ambasador Meksyku Alejandro Negrin Munoz, najważniejszy projekt kulturalny poświęcony kulturze Meksyku realizowany do tej pory w Polsce.
"Na ten projekt składają się dwa ważne elementy: wystawa +Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst+, która będzie dostępna od 28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu" - powiedział. "Ambasada Meksyku, partner tej honorowej wystawy, realizuje także program wydarzeń w siedmiu miastach Polski, którego celem jest zaprosić Polaków do zainteresowania się dziełami Fridy Kahlo" - dodał.
Jak mówił Munoz, program kulturalny o Fridzie Kahlo powstał z kilku powodów. Przyczynek do całego projektu - poznańska ekspozycja - będzie pierwszą wystawą w Polsce, na której zaprezentowane zostaną oryginalne dzieła artystki i jej męża - do tej pory Polacy mogli oglądać tylko jeden obraz Fridy oraz kilka płócien Diega, na przeglądowej wystawie sztuki meksykańskiej w 1955 roku.
"Frida Kahlo jest jedną z najważniejszych osobistości Meksyku, najbardziej znaną artystką meksykańską, a ponadto ikoną kultury współczesnej. Wystawy jej twórczości były prezentowane w najważniejszych muzeach na świecie i za każdym razem cieszyły się dużą popularnością. (...) Frida była źródłem inspiracji dla wielu artystów (...) - m.in. Beyonce i Red Hot Chilli Peppers" - przypomniał ambasador.
"Frida Kahlo i Diego Rivera byli znaczącymi twórcami kultury Meksyku pierwszej połowy XX wieku. W swojej sztuce przedstawiali rdzenne tradycje meksykańskie oraz kulturę ludową Meksyku. Mieli bliską relację z najważniejszymi artystami tamtych czasów, jak np. Pablo Picasso, Wassily Kandynsky, Andre Breton i Siergiej Eisenstein. To duet artystów, którzy przyjęli się na skalę światową" - podkreślił.
Ambasador Meksyku: "Frida Kahlo w Polsce 2017" to najważniejszy projekt kulturalny poświęcony kulturze Meksyku realizowany do tej pory w Polsce. Składają się na niego dwa ważne elementy: wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" od 28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Ambasada Meksyku realizuje także program wydarzeń w siedmiu miastach Polski, którego celem jest zaprosić Polaków do zainteresowania się dziełami Kahlo.
Na wystawie "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" zaprezentowanych zostanie łącznie 38 obrazów - 28 autorstwa Fridy Kahlo i 10 Diega Rivery - pochodzących głównie z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów - Europejczyków mieszkających przez wiele lat w Meksyku, twórców dużej kolekcji dzieł sztuki, także meksykańskiej, oraz przyjaciół Diega i Fridy. Pokazane zostaną między innymi autoportrety malarki - np. "Autoportret jako Tehuany (Diego w moich myślach)" oraz "Autoportret z małpami" oraz dwa portrety Natashy Gelman.
Ekspozycja, której kuratorką jest Helga Prignitz-Poda, obejmie "polskie konteksty" twórczości Fridy i Diega - prace Polki Bernice Kolko, która robiła zdjęcia zaprzyjaźnionemu małżeństwu meksykańskich artystów, grafiki i obrazy urodzonej w Łodzi, a potem studiującej pod okiem Kahlo i współpracującej z Diegiem przy tworzeniu wielkoformatowych malowideł Fanny Rabel. Zaprezentowane zostaną także grafiki meksykańskich twórców, zakupione po prezentacji w 1955 roku przez Muzeum Narodowym w Warszawie, oraz przykłady tego, jak współcześnie sztuka meksykańska rezonuje wśród młodych polskich twórców - tu grupa MeXylo.
Kolejnym elementem meksykańskiego programu jest wystawa "Viva la vida. Niech żyje życie" - tym razem 50 fotografii przedstawiających Diega i Fridę, autorstwa m.in. ojca Fridy Guillerma Kahlo. Zdjęcia prezentowane na wystawie - pokazywanej wcześniej we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty, a wkrótce także w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy (od 12 września), Muzeum Kinematografii w Łodzi ZPAF Gallery w Krakowie - pokazują różne aspekty z życia Fridy i Diego: od scen z ich życia prywatnego (m.in. obu ślubów, podróży) i przedstawień twórczej pracy (Diega przy muralach w Stanach Zjednoczonych, Fridy przy autoportretach), przez zdjęcia w strojach ludowych, przed Niebieskim Domkiem, ze zwierzętami oraz komunistycznych protestów, w które oboje się angażowali.
W planie projektu znalazły się także pokazy 11 filmów w cyklu "Meksyk Fridy Kahlo", premiera monodramu w reż. Jakuba Przebindowicza "Frida. Życie Sztuka Rewolucja", publikacja książki dla dzieci o Fridzie Kahlo, festiwal gastronomiczny "Kuchnia Fridy Kahlo", konkurs z nagrodami na najlepsze przebranie w stylu Fridy Kahlo oraz prezentacje multimedialne eksperta w dziedzinie sztuki meksykańskiej Gregoria Luke. W warszawskim Muzeum Etnograficznym zostanie postawiony Ołtarz Zmarłych poświęcony Fridzie Kahlo, z kolei na Uniwersytecie Warszawskim będzie można obejrzeć faksymilijną edycję Kodeksu Boturini, czyli jednej zabytkowych azteckich ksiąg.
Wydarzenia w ramach projektu zakończą się 21 stycznia - ostatniego dnia, którego będzie dostępna poznańska wystawa. Większość inicjatyw będzie się odbywała w kilku miastach, w tym Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu.(PAP)
oma/