Kultura i sztuka po 1989 roku

20.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

We wtorek w Mediolanie pożegnanie Umberto Eco, za tydzień - premiera jego książki

We wtorek na zamku Sforzów w Mediolanie odbędzie się ceremonia pożegnania Umberto Eco, który zmarł w tym mieście w wieku 84 lat - podały włoskie media, powołując się na rodzinę pisarza. W sobotę 27 lutego ukaże się jego książka, nad którą ostatnio pracował.

Majestatyczny XV-wieczny zamek autor "Imienia róży" widział ze swego okna - podkreślił dziennik "La Repubblica" na swej stronie internetowej, informując o uroczystościach żałobnych.

Cztery dni po uroczystościach żałobnych, w sobotę 27 lutego, a więc znacznie wcześniej niż zapowiadano, ukaże się we Włoszech przygotowywana od dłuższego czasu książka, w której zostały zebrane felietony, jakie Eco pisał od 2000 roku na łamach tygodnika "L'Espresso". Ostatni tekst ukazał się 27 stycznia.

Pisarz ukończył pracę nad tym tomem, poprawił i oddał go do druku - powiedziała agencji Ansa Elisabetta Sgarbi z nowego wydawnictwa La Nave di Teseo, którego profesor był współzałożycielem. Planowano wydać książkę w maju, ale w sobotę na wiadomość o śmierci autora wydawnictwo ogłosiło nową datę premiery.

Książka będzie nosić tytuł: "Pape Satan Aleppe", zaczerpnięty z VII pieśni Piekła z "Boskiej komedii" Dantego. Słowa te są symbolem niezrozumiałości, ponieważ - jak się przypomina - zawiodły wszelkie próby ich przetłumaczenia.

Media podały, że od dwóch lat pisarz zmagał się z rakiem trzustki. Jego stan pogorszył się przed 10 dniami.

Filozof i publicysta Gianni Vattimo, przyjaciel Eco, powiedział telewizji RAI News 24 w sobotę, że Szwedzka Akademia Nauk popełniła ogromny błąd, nie przyznając mu literackiej Nagrody Nobla.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL