Węgry będą gościem honorowym odbywającego się w tym roku po raz piąty festiwalu folkowego Pannonica w Barcicach koło Starego Sącza – powiedział dyrektor festiwalu Wojciech Knapik na spotkaniu w Instytucie Polskim w Budapeszcie.
Pannonica Folk Festival, z założenia poświęcony muzyce węgierskiej, cygańskiej i bałkańskiej, będzie w tym roku gościć na koncertach trzy zespoły z Węgier: Buda Folk Band, Kerekes oraz – jak podkreślił Knapik, na specjalne życzenie publiczności – Soendoergoe, którego występ w 2013 r. cieszył się na festiwalu ogromną popularnością.
Przez trzy dni – od 31 sierpnia do 2 września – w Barcicach pod Starym Sączem, niedaleko granicy ze Słowacją, wystąpi w sumie 12 zespołów m.in. z Rumunii, Serbii czy Bułgarii. Polskę reprezentować będą Kapela ze Wsi Warszawa, Vołosi i Kapela Maliszów. Na zakończenie odbędą się warsztaty tańca z muzyką wykonywaną na żywo przez jeszcze jeden węgierski zespół - Zoord.
"Jestem z Tarnowa, to jest bardzo węgierskie miasto, miasto Bema. Węgrami interesowałem się od zawsze" – powiedział PAP dyrektor festiwalu, odnosząc się do faktu, że dowódca wojsk węgierskich w rewolucji 1848-1849 r. Józef Bem urodził się w Tarnowie.
Tegoroczny festiwal, dzięki współpracy z Instytutem im. Balassiego w Warszawie, z okazji obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce zostanie wzbogacony także o pozamuzyczne wątki węgierskie. W "węgierskiej wiosce" będzie można skosztować przysmaków węgierskiej kuchni i węgierskiego wina, a węgierscy rzemieślnicy podzielą się sekretami swego fachu. Będą występy węgierskich artystów ulicznych, zajęcia dla dzieci z udziałem węgierskich animatorów kultury, nocne pokazy węgierskich filmów pod gołym niebem, a nawet warsztaty czytania literatury węgierskiej w polskich tłumaczeniach.
"Chcemy zainteresować naszym festiwalem Węgrów, bo myślimy, że to dla nich ciekawe, że w małej karpackiej wiosce jest robiony festiwal Pannonica i odnosi sukces, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i rozwija się z roku na rok” – powiedział Knapik.
Podczas spotkania w Instytucie Polskim Erika Beniczky Kozlik z węgierskiego MSZ przedstawiła program trwającego od ubiegłego lata Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Jak podkreśliła, wśród ważnych wydarzeń były nie tylko wystawy – takie jak panorama fotografii węgierskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie - ale też koncerty, pokazy spektakli teatralnych, przeglądy filmów i prezentacje polskie. Rok Kultury Węgierskiej w Polsce potrwa w sumie 18 miesięcy – do końca 2017 roku.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/aszw/