Kultura i sztuka po 1989 roku

19.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

Węgry i Katalonia gośćmi Warszawskich Targów Książki

Gośćmi tegorocznych Warszawskich Targów Książki, które odbywać się będą od 19 do 22 maja na Stadionie Narodowym, będą pisarze i wydawcy z Węgier i Katalonii.

Gościem honorowym 7. Warszawskich Targów Książki będą pisarze i wydawcy z Węgier. Patronat nad ich wystąpieniem objęli prezydenci Polski, Andrzej Duda, i Węgier, Janos Ader. Zapraszają oni polskich czytelników do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich i seminariach branżowych oraz prezentacji nowych książek zarówno autorstwa największych węgierskich klasyków, jak i pisarzy współczesnych.

O historii polsko-węgierskiej przypomną na spotkaniach z publicznością między innymi: István Kovacs, dyplomata, historyk, pisarz, poeta i tłumacz literatury polskiej, Endre Laszlo Varga, historyk zajmujący się stosunkami polsko-węgierskimi w XX wieku i Csaba Kiss, eseista, znawca zagadnień środkowoeuropejskich, historyk kultury i literatury. Zaproszenie do przyjazdu na targi przyjął także znany w Polsce pisarz Gyorgy Spiro, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść "Mesjasze" (W.A.B. 2009).

Na targach gościć będą też m.in. Lajos Grendel, autor zbioru opowiadań "Poświęcenie hetmana" (Biuro Literackie 2014), dramatopisarz Janos Hay, a także Johanna Bodor, której najnowsza książka ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Świat Książki ("Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem"). Wśród targowych nowości książkowych znajdzie się m.in. książka "Linie kodu kreskowego" (Książkowe Klimaty, maj 2016) Krisztiny Toth, znanej już w Polsce dzięki zbiorowi opowiadań "Pixel. Tekst ciała" (StudioEMKA 2014), uznanemu za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej.

W ramach węgierskiej prezentacji na WTK odbywać się będą także zajęcia dla dzieci, pokazy gastronomiczne, koncerty i wiele innych atrakcji. Gala inauguracyjna będzie jednocześnie uroczystym otwarciem obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Poza gościem honorowym tradycją WTK jest również zapraszanie Gości Specjalnych. W tym roku będą to pisarze i wydawcy z Katalonii. Katalońskie stoisko zajmie powierzchnię 110 m kw. Dwa wątki tematyczne: Barcelona stanowiąca scenerię literatury oraz literatura katalońska i nowoczesność stanowią główną osnowę programu. Zaproszono dziesięciu katalońskich pisarzy - przyjadą m.in. Jaume Cabre, Jordi Sierra i Fabra, Blanca Busquets. Wiele wydarzeń przewidzianych w ramach programu literackiego polegać będzie na wymianie doświadczeń między pisarzami oraz wydawcami katalońskimi i polskimi. Odbywać się one będą zarówno na stoisku, jak i w innych punktach na terenie Targów Książki: Kanapie Literackiej, mniejszych scenach i w salach konferencyjnych, ale także poza Stadionem.

Polska jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie kibiców FC Barcelony, a w polskiej stolicy w 2011 roku została otwarta pierwsza w Europie szkółka piłkarska - FCB Escola de Varsovia, – w której obecnie trenuje ponad 650 dzieci. Organizatorzy WTK uznali więc, że skoro targi odbywają się na Stadionie Narodowym, to są doskonałą okazją do promowania katalońskiej kultury poprzez piłkę nożną. W ramach programu „Spotkanie sportu z kulturą” FC Barcelona wraz z Instytutem Rajmunda Llulla proponuje zajęcia tematyczne na styku sportu i kultury. Przewidziana została między innymi, projekcja filmu dokumentalnego Josepa Sunola pt. „Krzyk odwagi” oraz spotkanie na temat „Piłki nożnej w dyskursie literackim”, podczas którego jeden z zaproszonych katalońskich pisarzy opowie o związkach istniejących między piłką nożną a literaturą.(PAP)

aszw/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL