Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2018

Wiceminister kultury o nominacji dla „Zimnej wojny”: potwierdzenie kunsztu polskich artystów

Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla „Zimnej wojny” to potwierdzenie wysokiego kunsztu polskich artystów - powiedział PAP w sobotę wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Obraz w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał pięć nominacji do EFA.

"Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej - poinformowała w sobotę European Film Academy (EFA). Obraz został nominowany w kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

Jak powiedział PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski, "dzieło +Zimna wojna+ już zostało nagrodzone w Cannes i kolejna nagroda, kolejne nominacje są tylko potwierdzeniem wysokiego kunsztu polskich artystów i polskich twórców".

"Jestem dumny, że polscy artyści po raz kolejny udowodnili, że potrafią tworzyć bardzo wysokiej jakości, światowe produkcje" - podkreślił wiceszef resortu kultury. "Uważam, że ten film ma potencjał, żeby zdobyć wszystkie najważniejsze nagrody, które w tym sezonie nagród są do zdobycia, łącznie z Oscarem" - ocenił.

"Zimna wojna" zdobyła m.in. Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; z kolei Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film zdobył w Gdyni również nagrody za najlepszy montaż i dźwięk.

Obraz jest także polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Europejska Nagroda Filmowa jest wyróżnieniem przyznawanym filmom europejskim. Jej pierwszym laureatem w 1988 roku był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W 2016 roku w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego nominowany był film "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL