Wiecznik Białostocki - taką nazwę nosi mural odsłonięty w poniedziałek na ścianie jednej z kamienic w Białymstoku. To datowana na 12 listopada 1918 r. pierwsza strona fikcyjnej gazety, ale z prawdziwymi informacjami nawiązującymi do odzyskania niepodległości.
Mural na zabytkowym budynku przy ul. Ciepłej 1, to projekt stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, zrealizowany w ramach konkursu na wydarzenia kulturalne upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ogłoszonego przez miasto Białystok.
Główną część muralu zajmują dwa testy: jeden opisujący bieżącą sytuację w mieście (które de facto odzyskało niepodległość trzy miesiące później), drugi - z odezwą Rady Regencyjnej do narodu polskiego i nawiązującą do tego fotografią, prezentującą powitanie Józefa Piłsudskiego na warszawskim dworcu kolejowym. Jak w prawdziwej gazecie, są też reklamy (banku z chochlikiem drukarskim w nazwie i pasty do zębów), prognoza pogody, a nawet kącik szachowy.
"Postawiliśmy na gazetę jako formę, która umożliwia przekazanie dużo treści. Ma też to walor edukacyjny, bo ta treść pokazuje realia tamtych czasów i pokazuje, co się faktycznie działo w naszym mieście 11 listopada 1918 roku. Myślę, że będzie taką pamiątką i świadectwem na wiele lat" - mówił podczas symbolicznego oddania muralu do użytku Damian Dworakowski z Kreatywnego Podlasia.
Zwrócił uwagę, że wyzwaniem była technologia wykonania, by mural rzeczywiście miał naturalny wygląd gazety sprzed stu lat, bo datowanej na dzień po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Trzeba było np. specjalnie postarzać wygląd tła czy sprawić, by szablony liter nie były idealne i odzwierciedlały niedoskonałości druku. "Chcieliśmy tę gazetę jak najbardziej uwiarygodnić, by pokazać autentyzm tamtych czasów" - mówił Dworakowski.
Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku, który odpowiadał za dobór treści historycznych uwiecznionych na muralu dodał, że teksty powstały w oparciu o treść odezwy Rady Regencyjnej, który ukazał się przed stu laty w większości polskojęzycznych gazet oraz o zapisy z pierwszej monografii Białegostoku autorstwa prof. Henryka Mościckiego, która ukazała się w 1933 roku.
To w Białymstoku drugi mural związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W minioną niedzielę odsłonięto "Selfie Niepodległości", na którym Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty, nazywani ojcami niepodległości Polski, którzy robią sobie wspólne zdjęcie.
Malowidło powstało przy ul. Zwierzynieckiej z inicjatywy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mhr/