Złożona z wielkoformatowych płyt reprodukcja obrazu "Narodziny Dnia" autorstwa Wojciecha Siudmaka ozdobi fasadę remontowanej kamienicy w jednym z podwórek w centrum Łodzi. Wernisaż odbędzie się podczas wakacji.
Wyjątkowa elewacja, która zajmie trzy ściany otaczające dziedziniec przy ul. Więckowskiego 4 powstaje w ramach projektu Łódzkich Podwórek Sztuki realizowanych przez Urząd Miasta Łodzi. Tym razem do współpracy zaproszono Wojciecha Siudmaka. Światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz na mury budynku - za pomocą ceramicznych płyt – przeniesie jedno ze swoich dzieł pt. "Narodziny Dnia".
"Bardzo troszczyłem się o to, aby ta dekoracja była pozytywnym elementem dla mieszkańców. Z tego względu jej kolory są nieagresywne, pastelowe. Ozdoba ma pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale mieć także wymiar duchowy, filozoficzno-bajkowy, dostarczający na co dzień energii. Chciałem by inspirowała do budowania pozytywnego dnia, szczególnie dzieci" – powiedział artysta podczas poniedziałkowej prezentacji obecnego etapu prac.
Obraz, który zajmie powierzchnię 400 m kw. najpierw został specjalnie dostosowany do planu fasady, a następnie przeniesiony na odporne na warunki zewnętrzne wielkoformatowe płyty gresowe, które obecnie mocowane są do elewacji budynku. Płyty o powierzchni ponad 2 m kw. z motywami artystycznej kompozycji wykonał partner projektu Ceramika Tubądzin.
Dzieło ma być gotowe w ciągu najbliższych tygodni. "Kamienica ma już swoich pierwszych lokatorów, niedługo zacznie żyć pełnią życia – zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wernisaż podwórka odbędzie się podczas wakacji" – zapowiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Podwórko przy ul. Więckowskiego 4 będzie drugą - po Pasażu Róży przy Piotrkowskiej 3 - tego typu artystyczną przestrzenią w centrum miasta.
Urodzony w Wieluniu (Łódzkie) Siudmak jest czołowym przedstawicielem realizmu fantastycznego. Tworzy prace pełne symboliki i bezgranicznej fantazji. Jego dzieła są znane na całym świecie. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/