100 wydarzeń w trakcie pięciu festiwalowych tygodni zaplanowali w całej Wielkopolsce organizatorzy Festiwalu Akademia Gitary. Rozpoczynające się 11 sierpnia przedsięwzięcie świętuje w tym roku swoje 10-lecie.
Koncerty i inne festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce w sumie w 50 miejscach w całym regionie. Według organizatorów, Festiwal Akademia Gitary jest jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze. Swój udział potwierdzili m.in. Pablo Marquez (Argentyna), Judicael Perroy (Francja), Artyom Dervoyed (Rosja), Susana Prieto (Hiszpania) oraz Alexis Muzurakis (Grecja). Poza koncertami, w programie festiwalu znalazły się m.in. pikniki gitarowe dla seniorów oraz warsztaty dla najmłodszych.
"Będzie to festiwal ogromny - zaplanowaliśmy w sumie 100 koncertów i innych imprez. Poza Wielkopolską będziemy także w Berlinie i – w ramach mostu kulturalnego – w Kołobrzegu. Gitara jest instrumentem bardzo uniwersalnym: każdy może zagrać na niej trzy chwyty przy ognisku, z drugiej strony mamy takich wirtuozów, jak zapraszani przez nas goście, czy dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Kuropaczewski” – powiedział w środę na konferencji prasowej współtwórca festiwalu Przemysław Kieliszewski.
Festiwal zainauguruje 11 sierpnia koncert Łukasza Kuropaczewskiego i Marcina Wyrostka przy udziale Kammerorchester Berlin w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W kolejnych dniach koncert zostanie powtórzony w Poznaniu i w Berlinie.
"Tegoroczna, jubileuszowa edycja będzie podsumowaniem edycji dotychczasowych – wybraliśmy artystów i projekty, które w poprzednich latach cieszyły się największym zainteresowaniem, najlepszym odbiorem publiczności. Udało nam się pozyskać jednego z mistrzów świata flamenco – Tomatito. Przyjedzie też wybitny gitarzysta, specjalizujący się w muzyce współczesnej Pablo Marquez, któremu nie udało się dotrzeć do nas w ubiegłym roku. Po raz pierwszy w Polsce pojawi się bardzo znany, bardzo ceniony gitarzysta z Rosji - Artyom Dervoyed. Do Poznania wrócą też nasi ulubieńcy – Duo Melis; najlepszy duet na świecie" – powiedział Łukasz Kuropaczewski.
Kulminacją działań popularyzujących gitarę jest rokrocznie happening gitarowy na poznańskim Starym Rynku w którym bierze udział kilkaset miłośników tego instrumentu. Istotnym elementem festiwalu jest Kurs Mistrzowski w Jarocinie, w ramach którego młodzi adepci gitary klasycznej mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych polskich i zagranicznych pedagogów.
Finałem festiwalu będzie zorganizowany 10 września koncert "Dire Straits Symfonicznie". W projekt zaangażowali się: Krzysztof Herdzin, Kuba Badach i Marek Napiórkowski.
W Poznaniu, Jarocinie, Wągrowcu, Krotoszynie i Pleszewie odbędą się seanse filmowe z gitarą w tle. W stolicy Wielkopolski zorganizowana będzie odsłona festiwalu dla najmłodszych – z występami teatralnymi, muzycznymi i zajęciami plastycznymi. Z myślą o seniorach przygotowywane są koncerty muzyki gitarowej połączone ze zwiedzaniem najpiękniejszych miejsc Wielkopolski.
Udział w znacznej części festiwalowych wydarzeń jest bezpłatny. Festiwal odbywa się dzięki dotacjom samorządów regionu, Poznania i Jarocina, a także resortu kultury.(PAP)
rpo/ itm/