Spotkaniem z pisarzem i fotografem Mikołajem Grynbergiem rozpocznie się w czwartek po południu w Olsztynie Festiwal Mendelsona, upamiętniający urodzonego w przedwojennym Olsztynie (Allenstein) żydowskiego architekta Ericha Mendelsohna.
"W czasach, gdy dorobek polskiej demokracji i Europy bywa krytykowany lub kwestionowany, chcemy pokazać, że są w Polsce i Olsztynie środowiska, dla których ważne są wartości leżące u podstaw wspólnej Europy: solidarność, prawa człowieka, tolerancja i szacunek wobec inności, wrażliwość na różnorodność" - powiedziała PAP przewodnicząca Fundacji Borussia Kornelia Kurowska. "Dlatego podczas Festiwalu Mendelsohna pokazujemy te inicjatywy i środowiska, które praktykują na co dzień dialog międzykulturowy. I robią to mądrze i z wyczuciem, pokazują, że różnorodność wzbogaca, lecz także, że potrzeba nam doświadczenia spotkania z innym i mądrej, rozważnej edukacji w duchu Mendelsohna, który zawsze czerpał inspirację z rzeczywistości, obserwacji miejsca i, gdziekolwiek tworzył, był otwarty na innych ludzi i inne kultury" - wyjaśniła.
Organizatorami Festiwalu Mendelsohna są Fundacja Borussia i Stowarzyszenie B’Jachad.
W tegorocznej edycji odbędzie się w sumie 26 różnego rodzaju imprez: warsztaty architektoniczne, plastyczne i językowe dla dzieci, degustacje dań i rozmowy o kuchniach orientalnych dla dorosłych, wykłady (m.in. o rewaloryzacji olsztyńskiej Bet Tahary, którą zaprojektował młody Mendelsohn), wystawy i dyskusje.
W sobotniej dyskusji panelowej zatytułowanej "Mroczna spuścizna Prus Wschodnich. Regionalny wymiar narodowego socjalizmu na Warmii i Mazurach" wezmą udział historycy z Polski i Niemiec.
Także w sobotę w ramach Festiwalu odbędą się warsztaty dla nauczycieli "Imperialny projekt Prus Wschodnich. Aneksja ziem polskich podczas niemieckiej okupacji i rola narodowych socjalistów z Królewca, Tylży i Olsztyna" – zainteresowani mogą zapisać się na nie za pośrednictwem internetu.
Festiwal Mendelsohna to także spacery historyczne po mieście - w towarzystwie znawców tematu będzie można zobaczyć w niedzielę Kaplicę Jerozolimską i cmentarz żydowski oraz pójść na spacer śladami wielu kultur obecnych na przestrzeni dziejów w Olsztynie.
W programie tegorocznej edycji jest też - w sobotę - projekcja filmu i dyskusja o Irenie Sendlerowej.(PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/