Uznany polski wiolonczelista Marcin Zdunik - rezydent warszawskiej Filharmonii Narodowej w sezonie 2016/2017, zagra w ramach rezydentury trzy koncerty; pierwszy odbędzie się 4 października.
Marcin Zdunik w ramach rezydentury wystąpi w trzech koncertach u boku takich muzyków jak: Aleksander Dębicz, Anna Maria Staśkiewicz, Paweł Wakarecy, Szymon Nehring i Jakub Jakowicz.
W programie koncertów znajdą się utwory Bacha, Beethovena, Schuberta, Strawińskiego, Ravela oraz Wojciecha Ziemowita Zycha.
"Rezydencję artystyczną w Filharmonii Narodowej traktuję jako wielkie wyróżnienie – mówi wiolonczelista. – wyjątkowym przywilejem jest dla mnie możliwość zaprezentowania na tak prestiżowej estradzie kilku różnych programów koncertowych w ciągu jednego sezonu".
Pierwszy koncert odbędzie się już 4 października. Marcin Zdunik wystąpi z pianistą Aleksandrem Dębiczem, a w programie znajdą się utwory kompozytora szczególnie ważnego dla wiolonczelisty. "Muzyka Johanna Sebastiana Bacha od lat zajmuje w moim życiu szczególne miejsce – podkreśla muzyk. – Inspiruje mnie do twórczych poszukiwań, prowokuje do refleksji i stawiania trudnych pytań".
Pomysł na repertuar - według muzyka - dojrzewał przez wiele miesięcy. Jego trzon stanowi program pt. Bach. Chorały. Improwizacje, w którym preludia chorałowe lipskiego kantora komentowane są muzyczną improwizacją. Pierwszą część koncertu wypełnią dwa cykliczne dzieła różnego gatunku – Suita G-dur na wiolonczelę solo oraz Sonata D-dur na violę da gamba i klawesyn (w opracowaniu na wiolonczelę i fortepian).
Kolejny koncert w ramach rezydentury odbędzie się 10 lutego 2017 r. i będzie powtórzony 11 lutego. W programie znajdzie się Koncert potrójny Ludwiga van Beethovena, który Zdunik wykona z Szymonem Nehringiem i Jakubem Jakowiczem. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej.
Kolejny koncert zaplanowano na 25 kwietnia. Będzie to wieczór wypełniony muzyką kameralną. Zabrzmi m.in. Suita włoska Igora Strawińskiego, Sonata na skrzypce i wiolonczelę Maurice’a Ravela, Trio B-dur Franciszka Schuberta. Wiolonczeliście towarzyszyć będą znakomici kameraliści: pianista Paweł Wakarecy i skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.
Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”.
Marcin Zdunik jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem i Medal Magna cum Laude) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (I nagroda w Konkursie im. Zofii Lissy na najlepszą pracę magisterską).
Studiował także w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu pod kierunkiem Juliusa Bergera. W 2015 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuk Muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W 2007 r. wiolonczelista zwyciężył w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Otrzymał I nagrodę, tytuł Grand Prix oraz dziewięć innych nagród. Rok później zdobył Talent 2008 na Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU), gdzie reprezentował Polskie Radio. W 2009 roku otrzymał nagrodę TVP Kultura – Gwarancja Kultury.
Wiolonczelista koncertuje w wielu krajach Europy, USA i Korei, często prezentując własne opracowania klasycznego repertuaru i swoje kompozycje. Współpracuje ze światowej sławy artystami, m.in. Nelsonem Goernerem, José Gallardo. Gidonem Kremerem, Yuri Bashmetem, Tatianą Grindenko, Paulem Meyerem, Olgą Pasiecznik, Ewą Pobłocką, Krzysztofem Jakowiczem czy Krzysztofem Jabłońskim. Grał pod batutą znakomitych dyrygentów, m.in. Andresa Mustonena, Tadeusza Strugały i Antoniego Wita. Jest zapraszany do udziału w największych festiwalach muzycznych, m.in. w festiwalu BBC Proms w Londynie i Progetto Martha Argerich w Lugano.
Nagrał dwie płyty: debiutancką z koncertami Józefa Haydna zarejestrowaną z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy. Za ten album wiolonczelista otrzymał nagrodę Fryderyk 2010. Kolejną płytę z kompozycjami Roberta Schumanna Marcin Zdunik nagrał z pianistką Aleksandrą Świgut. (PAP)
abe/ mrt/