Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przygotował interaktywną wirtualną mapę po zabytkowych nekropoliach. Najbardziej malownicze zakątki cmentarzy będzie można obejrzeć nie wychodząc z domu - powiadomiła PAP Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
„Jesienią wiele osób przychodzi na groby bliskich, ale też przychodzą po to, by podziwiać piękny jesienny krajobraz nekropolii. Cmentarze często odwiedzają wycieczki szkolne - bo tu przecież jest prawdziwa lekcja historii” – powiedziała Ćwikła.
Na internetowej mapie interesujące miejsca na cmentarzach zostały oznaczone kolorowymi numerami. Po kliknięciu na wybrany numer, internauta, w języku polskim i angielskim, widzi nazwę zabytkowego grobu lub pomnika, informację o nim oraz jego zdjęcie.
Wirtualny spacer jest możliwy po trzech krakowskich nekropoliach: Cmentarzu Rakowickim i jego części wojskowej, oraz po Starym i Nowym Cmentarzu Podgórskim.
Wirtualny spacer jest możliwy po trzech krakowskich nekropoliach: Cmentarzu Rakowickim i jego części wojskowej, oraz po Starym i Nowym Cmentarzu Podgórskim.
Trasa spacerowa po Cmentarzu Rakowickim liczy 23 punkty. Zaczyna się przy najstarszych kwaterach cmentarza z tablicami epitafijnymi z I połowy XIX wieku, m.in. przy tablicy epitafijnej pierwszej pochowanej tu zmarłej - mieszczki Apolonii Bursikowej. Później są groby wybitnych krakowian, rodzinne grobowce mieszczan i arystokratów, a także pomniki poległych w walkach niepodległościowych. Spacer kończy się przy grobie noblistki Wisławy Szymborskiej.
Spacer po Cmentarzu Wojskowym, należącym do Cmentarza Rakowickiego, liczy osiem obiektów. Zwiedzanie zaczyna się przy kwaterze żołnierzy polskich i pomniku Armii „Kraków”, wokół którego spoczywają żołnierze polegli na ziemi krakowskiej w 1939 roku. Na trasie są też groby żołnierzy brytyjskich i niemieckich. Można również zobaczyć gdzie są pochowani rodzice i brat Karola Wojtyły. Finałem trasy jest grobowiec kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ojca Władysława Urgacza TJ i żołnierza Stefana Balickiego (pseudonim Bylina) – obaj byli ofiarami represji okresu stalinowskiego i zostali straceni w więzieniu Montelupich.
Stary Cmentarz Podgórski jest najstarszą krakowską nekropolią komunalną. Powstał w 1786 roku. Na szlaku wirtualnego zwiedzania po nim znalazło się siedem punktów. Pierwszy z nich to figura Boga Ojca, a potem trasa wiedzie m.in. przez grobowce urzędników i uczonych Krakowa. Zwiedzanie kończy się przy nagrobku ziemianina legitymującego się godnością arcystolnika Królestwa Galicji i Lodomerii, Michała Jordana Stojowskiego.
20 obiektów godnych uwagi można zwiedzić na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Internauta rozpocząwszy spacer przy mogiłach uczestników walk niepodległościowych, przez groby działaczy miejskich, uczonych, kupców, robotników mieszkających w Krakowie, dotrze do grobowca grupy dywersyjnej AK „Żelbet” Jana Kowalkowskiego i podpułkownika AK Józefa Kręciocha.
Oprócz przewodnika online po zabytkowych nekropoliach, krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych wydał przed Wszystkimi Świętymi foldery prezentujące umieszczone na internetowych mapach obiekty. Foldery są dystrybuowane bezpłatnie w okolicach nekropolii.
Na stronie internetowej Zarządu Cmentarzy Komunalnych działa również wirtualny lokalizator grobów. Umożliwia on odnalezienie miejsca pochówku zmarłego na krakowskich cmentarzach komunalnych. (PAP)
bko/ dym/