Izraelski wirtuoz mandoliny Avi Avital wystąpi w niedzielę w Auli UAM w Poznaniu na koncercie otwierającym festiwal Akademia Gitary. W ramach festiwalu, przez ponad miesiąc, w 20 miastach Wielkopolski odbędzie się ok. 50 wydarzeń.
Avi Avital wystąpi w Poznaniu wraz z gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim i Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wykona m.in. utwór "Jerusalem Concerto", skomponowany przez Angelo Gilardino specjalnie z okazji festiwalu.
"Utwór na gitarę, mandolinę i orkiestrę powstał kilka miesięcy temu, jest dedykowany Jerozolimie. Orkiestra jest bardzo ciekawa, bo zawiera i kotły i harfę i instrumenty dęte drewniane. To będzie bardzo piękne, momentami impresjonistyczne brzmienie” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej Łukasz Kuropaczewski. Jego zdaniem Avi Avital to "niekwestionowana gwiazda mandoliny, jeden z najlepiej rozpoznawalnych muzyków młodego pokolenia w Europie i na świecie".
"Będziemy mieli wielkie szczęście usłyszeć utwór Jana Sebastiana Bacha, który Avital nagrał na swojej pierwszej płycie dla Deutsche Grammophon. To niewiarygodne, że na mandolinie można grać w taki sposób, tak skomplikowana muzykę" - powiedział.
Izraelski muzyk nawiązując do tytułu dzieła, którego prawykonanie odbędzie się w sobotę w Gnieźnie, na koncercie poprzedzającym inaugurację festiwalu Akademia Gitary, stwierdził, że "brzmienie Jerozolimy" to najlepsza muzyka na świecie. „Jerozolima jest światem znaczeń i symboli; muzyka Jerozolimy jest szczególna. Studiowałem tam, i pamiętam, że gdy wieczorem stare miasto pustoszało, słychać było modlących się głośno pod Ścianą Płaczu, dzwony kościołów i muezinów wzywających do modlitwy. Wszystko w tym samym czasie i w absolutnej harmonii” – powiedział Avi Avital.
Dyrektor festiwalu Marcin Poprawski nazwał Akademię Gitary „supermarketem kulturalnym w najlepszym tego słowa znaczeniu”.
„To nie jest festiwal robiony przez gitarzystów dla gitarzystów, różni to nas od innych podobnych przedsięwzięć na świecie. Naszym wyróżnikiem jest też długość jego trwania – wydarzenia odbywają się przez prawie miesiąc, w kilkudziesięciu lokalizacjach. Otwieramy przestrzenie Poznania i Wielkopolski: piękne pałace, dwory, plenery” - powiedział.
Jak dodał, festiwalowe występy są rozrzucone po całym regionie, co umożliwia dostęp do wydarzeń na najwyższym światowym poziomie dziesiątkom tysięcy osób. Wstęp na większość koncertów jest wolny. Zaplanowano przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych i do seniorów, a także happening gitarowy. 31 sierpnia na poznańskim Starym Rynku kilkuset gitarzystów wykona przebój "The Passenger" Iggy'ego Popa.
Avi Avital nie jest jedyną festiwalową gwiazdą: 23 sierpnia w Auli UAM wystąpi mistrz gitary flamenco Vicente Amigo.
„To bez wątpienia następca Paco de Lucii jeśli chodzi o flamenco. Koncert będzie niezwykłą dawka muzycznej energii z południa Hiszpanii. To jedyny koncert tego artysty w Polsce, jeden z nielicznych w tej części Europy” – powiedział Poprawski.
Festiwal potrwa do 7 września. Tego dnia w Poznaniu wystąpi śpiewaczka i harfistka Arianna Savall, która wraz z zespołem wykona „Pieśni Południa i Północy”.
Koncertom towarzyszyć będzie międzynarodowy kurs mistrzowski gitary klasycznej, w ramach którego przygotowano warsztaty z udziałem wielonarodowej obsady wirtuozów. W Jarocinie zorganizowany będzie kurs dla młodszych gitarzystów, w szczególności uczących się w szkołach muzycznych I i II stopnia.
Festiwal Akademia Gitary w poprzednich edycjach organizowany był pod nazwą Polska Akademia Gitary. Według jego twórców to jedyna w Europie impreza tej rangi dla miłośników muzyki gitarowej. (PAP)
rpo/ agz/