Kultura i sztuka po 1989 roku

16.06.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wkrótce festiwal Non Sola Scripta

Dziewięć koncertów muzyki organowej znalazło się w programie 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Non Sola Scripta – Wrocławskie Lato Organowe, który 28 czerwca rozpocznie się w stolicy Dolnego Śląska.

Festiwal jest prezentacją klasycznej muzyki organowej połączonej z muzyką improwizowaną, również na instrumentach innych niż organy.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński, nazwa festiwalu - Non Sola Scripta, czyli „nie tylko to, co zostało zapisane”, streszcza ideę tej imprezy. „Elementy improwizacji, a więc nie tylko to, co zostało zapisane przez kompozytora, będą obecne w każdym z koncertów festiwalowych” - powiedział profesor.

Festiwal rozpocznie się 28 czerwca koncertem, na którym na organach znajdujących się w kościele św. Krzyża zagra prof. Chorosiński. Towarzyszyć mu będzie zespół Wratislavia Trumpet Consort, składający się z trębaczy, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści wykonają m.in. dzieła Benjamina Brittena oraz Samuela Scheidta.

Koncerty festiwalowe będą odbywać się w każdy weekend lipca i trzy kolejne weekendy sierpnia. Jak podkreślił prof. Chorosiński, jednym z ciekawszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert tenora Zdzisława Madeja. „To wyjątkowa okazja, by posłuchać improwizacji wokalnej, która jest zjawiskiem na skalę światową” - mówił profesor. W programie tego koncertu znalazły się m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha.

W trakcie kolejnych koncertów melomani wysłuchają m.in. dzieł Johannesa Brahmsa czy Carla Orffa.

Festiwal zakończy się 23 sierpnia.(PAP)

pdo/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL