Kultura i sztuka po 1989 roku

08.05.2018

Wkrótce premiera „Upiorów” w Teatrze Zagłębia

Premiera „Upiorów” słynnego norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena odbędzie się 12 maja w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Reżyseruje Maciej Podstawny. O kształcie spektaklu mówiono podczas wtorkowej próby medialnej.

„+Upiory+ to - w naszym ujęciu - łącząca w sobie elementy kryminału i horroru przypowieść o końcu pewnego świata – opartego na kłamstwie, męskiej przemocy, konwenansach i fasadowej religijności” - zapowiadał Maciej Podstawny.

Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIX i XX wieku, w domu na norweskim pustkowiu. W przeddzień dziesiątej rocznicy śmierci powszechnie szanowanego filantropa – kapitana Alvinga, w jego domu spotykają się ludzie, których łączy tajemnica sprzed lat. Syn, żona, pastor, służąca i przyjaciel rodziny – każdy z nich żyje w cieniu kapitana i jest uwikłany w kłamstwo, które usiłuje wykorzystać do własnych celów. Wszyscy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy można odciąć się od winy przodków i zbudować lepszy świat.

Henrik Ibsen (1828-1906) jest nazywany rewolucjonistą europejskiego dramatu. W swojej twórczości demaskował patologie życia rodzinnego, fasadową religijność, zakłamanie w relacjach międzyludzkich, opresję moralnych nakazów i tyranię norm kulturowych. Odsłaniał mechanizmy rządzące zbiorowością, patriarchalizm stosunków rodzinnych i społecznych.

Maciej Podstawny współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie za dyrekcji Pawła Miśkiewicza, Polskim w Poznaniu, z Teatrem Szaniawskiego w Wałbrzychu i z Teatrem Narodowym. Za "Przełamując fale" wg von Triera otrzymał nagrodę główną 4. Festiwalu m-teatr, za "Synka" – śląską Złotą Maskę. Od 2015 r. jest dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Scenografię do sosnowieckiego spektaklu przygotowuje Mirek Kaczmarek, asystuje mu Marta Śniosek-Masacz. Za muzykę i opiekę wokalną odpowiada Ewa Gądek-Rosiak, za ruch sceniczny – Mikołaj Karczewski. Muzyka podczas spektaklu będzie grana na żywo. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL