Wydanie "Polskiego słownika etymologicznego" w opracowaniu zmarłego niedawno prof. Witolda Mańczaka ukaże się w przyszłym roku – zapowiedział w środę w Katowicach językoznawca prof. Leszek Bednarczuk, podczas trwającego tam ogólnopolskiego Kongresu Historyków Języka.
"Każdy kolejny nowy słownik uwzględnia zdobycze poprzednich autorów, ale jednocześnie daje najnowszy stan badań, uwzględnia zapożyczenia z obcych języków i daje szereg nowych interpretacji i refleksji ogólnojęzykoznawczych, dotyczących wiedzy o języku" – wyjaśnił prof. Bednarczuk z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
W "Polskim słowniku etymologicznym", który zostanie niedługo wydany, znajdzie się niemal 5 tys. pojęć, także tych najnowszych. Przykładem może być słowo "laptop". "Profesor to objaśnił od słowa +lap+, czyli nogi, podołek, plus +top+ – wierzch. Czyli laptop to komputer, który można trzymać na kolanach" – wskazał językoznawca.
Jak dodał, słownik jest napisany w sposób prosty i zwięzły, dlatego będą mogli z niego korzystać nie tylko naukowcy, ale wszyscy zainteresowani pochodzeniem używanych we współczesnej polszczyźnie wyrazów.
W ocenie profesora na przystępność słownika wpływa także jego podręczna forma – w odróżnieniu od poprzednich, wielotomowych czasem tego typu publikacji, ten obejmie jeden, ok. 400-stronicowy tom.
Jak zapowiedział prof. Bednarczuk słownik będzie wydany w 2017 r. przez Polską Akademię Umiejętności.
Twórcą "Polskiego słownika etymologicznego" jest zmarły w styczniu polski językoznawca prof. Witold Mańczak (1924-2016) – m.in. znawca języków romańskich i indoeuropejskich, a także uznany badacz historii języka polskiego.
Jeszcze do piątku - podczas kongresu odbywającego się w Katowicach pod hasłem: "Językoznawstwo historyczne - w trosce o przyszłość, w poszanowaniu przeszłości" - będzie można wysłuchać tam wielu referatów, które przedstawią reprezentanci większości ośrodków polonistycznych w Polsce.
Uczestnicy kongresu dyskutują m.in. na temat granic i statusu historii języka jako dyscypliny badawczej, roli historii języka we współczesnej humanistyce, dynamice zmian zachodzących w języku, a także przemian komunikacyjnych, które warunkują zmiany samego języka.
Jak powiedziała wicedyrektor organizującego Kongres Instytutu Języka Polskiego UŚ prof. Mirosława Siuciak uczestnicy spotkań będą się także zastanawiać nad "nowym spojrzeniem" na dydaktykę historii języka jako przedmiotu w ramach studiów polonistycznych. (PAP)
akp/ par/