Kultura i sztuka po 1989 roku

22.11.2017

Wojciech Kostrzewa zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego Pendereckiego

Kompozycja Wojciecha Kostrzewy zdobyła pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum". Finał konkursu odbył się we wtorek w Radomiu.

Kolejne dwa miejsca zdobyli kompozytorzy w Włoch. Drugą nagrodę otrzymał Gianluca Castelli, a trzecią - Andrea Portera. W finale konkursu "Arboretum" znaleźli się także: Albert Carbonell Sauri (Hiszpania), Michael Gatonska (USA) i Hajime Shimizu (Japonia).

Zwycięski utwór Kostrzewy nosi tytuł "Novelette". To krótka kompozycja na orkiestrę smyczkową. Autor otrzymał za nią pierwszą nagrodę przyznawaną przez Krzysztofa Pendereckiego oraz wyróżnienie publiczności. Zdaniem laureata to podwójny sukces. "Muzyka współczesna nie jest łatwa dla odbiorcy i często trudno jest sprawić, by wartość utworu szła w parze z uznaniem przez szersze grono" - powiedział dziennikarzom Kostrzewa.

Oceniający finałowe utwory wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki stwierdził, że kompozycja Kostrzewy "ujęła go młodością i świeżością".

W swojej kompozycji Kostrzewa nawiązuje do utworu "Magnificat" Mikołaja z Radomia. Kompozytor przyznał, że inspirację tym właśnie kompozytorem w utworze przygotowywanym na konkurs odbywający się w Radomiu, można by oczytać jako "zagranie pod publiczkę". "Miałem jednak pomył na miejsce w utworze dla pewnego rodzaju części mistycznej. A mistycyzmem kojarzy mi się muzyką dawną z okresu średniowiecza i renesansu, dlatego sięgnąłem do muzyki Mikołaja z Radomia" - wyjaśnił laureat.

Na odbywający się po raz trzeci w Radomiu Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego "Arboretum" napłynęło ponad 110 partytur od kompozytorów z całego świata. W pierwszym etapie konkursu zakodowane prace oceniało trzyosobowe jury. W jego skład weszli główny organizator konkursu, były dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej Maciej Żółtowski oraz kompozytorzy: Paul Patterson i Piotr Moss. Do finałowego konkursu jury zakwalifikowało utwory sześciu kompozytorów z Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Japonii, USA i Polski.

Podczas finału utwory te po raz pierwszy publicznie wykonała Radomska Orkiestra Kameralna pod dyr. Dawida Runtza. Następnie zwycięzców wskazał Krzysztof Penderecki.

Nazwa konkursu "Arboretum" nawiązuje do pasji prof. Pendereckiego. Znany kompozytor mieszkający w odrestaurowanym dworze w Lusławicach (Małopolskie) założył w 5-hektarowym parku dworskim arboretum z blisko 1800 gatunków drzew i krzewów z całego świata.

Konkurs uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta Radomia i Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Mecenasem przedsięwzięcia jest ITM Group. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ sp/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL