Scenograf Halina Dobrowolska, kostiumograf Marta Kobierska, autor zdjęć Jan Laskowski, kierownik produkcji Jerzy Rutowicz, reżyser Wincenty Ronisz, operator dźwięku Mariusz Kuczyński i krytyk Stanisław Janicki to laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2013.
Statuetki te przyznawane są co roku osobom, których wieloletnia praca w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju polskiej kinematografii i na trwałe zapisała w historii filmu.
"Pociąg", "Do widzenia, do jutra...", "W pustyni i w puszczy", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Miś", "Krótki film o miłości", "Krótki film o zabijaniu", "Cwał", "Chłopi", "Daleko od szosy", "Znachor", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Rodzina Połanieckich" - m.in. te tytuły są na długiej liście filmów i seriali, które współtworzyli tegoroczni laureaci.
Nagrody wręczono im podczas środowej gali w Warszawie. Uroczystość była zarazem okazją do przedświątecznego spotkania polskiego środowiska filmowego. Oprócz laureatów, wzięli w niej udział m.in.: reżyserzy Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Marek Koterski, Filip Bajon, Jan Kidawa-Błoński, a także politycy Ryszard Kalisz i Julia Pitera.
Podziękowania za twórczą pracę złożyli laureatom nagród prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.
"Chciałbym podziękować za wszystko, co dla nas zrobiliście. Dziękuję z sercem wypełnionym wdzięcznością" - mówił prezes SFP. Dyrektor PISF, zwracając się do nagrodzonych, podkreśliła: "Bez państwa nasze życie byłoby uboższe, bez waszych kreacji artystycznych nie byłoby fantastycznych filmów, które oddziaływują na nasze serca i umysły".
Halina Dobrowolska (ur. 1929) jest autorką scenografii np. do filmów: "Nie lubię poniedziałku", "Miś", "Krótki film o miłości", "Krótki film o zabijaniu", "Galimatias, czyli Kogel-Mogel II", "Cwał" oraz serialu "Czterdziestolatek". "Polskie kino zawdzięcza jej m.in. łuczki w domu inżyniera Karwowskiego, które zawładnęły masową wyobraźnią Polaków, a także bar mleczny z łańcuchami i przykręconymi talerzami, na których lądowały pire z dżymem" - przypomniało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Marta Kobierska (ur. 1932) stworzyła kostiumy m.in. do filmów: "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Znachor" i seriali "Chłopi", "Daleko od szosy", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Rodzina Połanieckich". Filmy, przy których jako autor zdjęć pracował Jan Laskowski (ur. 1928), to np.: "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego, "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Jowita" i "Do widzenia, do jutra..." Janusza Morgensterna, "Poszukiwany, poszukiwana" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Stanisława Barei.
Jerzy Rutowicz (ur. 1928) kierował produkcją m.in. filmów: "Pociąg", "Do widzenia, do jutra...", "Epilog norymberski", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" i serialu "W pustyni i w puszczy". Operator dźwięku Mariusz Kuczyński związany jest z kinem od lat 50. Jest odpowiedzialny za dźwięk m.in. w filmach: "Obywatel Piszczyk", "Lawa", "Ucieczka z kina +Wolność+".
Wincenty Ronisz (ur. 1934), reżyser filmów dokumentalnych, głównie o tematyce wojennej i historycznej, przez większość życia zawodowego związany był z Wytwórnią Filmową Czołówka. "Po 1989 r. wywabiał obiektywem białe plamy historii Polski, takie jak działalność Armii Krajowej na Wołyniu czy kwestia żołnierzy wyklętych" - podkreśliło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Dokumenty, które wyreżyserował Ronisz, to m.in. "Kryptonim Pożoga" (1998), "Byliśmy żołnierzami +Jodły+" (2000).
Stanisław Janicki (ur. 1933) to historyk kina, krytyk filmowy, dziennikarz, pisarz, scenarzysta i reżyser. "Trudno nie znać Stanisława Janickiego, choćby z ekranu telewizora. Przez 32 lata (1967-1999) prowadził w Telewizji Polskiej swój program W Starym Kinie (...) Wśród miłośników kina popularnością cieszą się jego książki: +Polscy twórcy filmowi o sobie+ (1962), +Film polski od A do Z+ (1972-1977, trzy wydania), +Film japoński+ (1982), +Polskie filmy fabularne 1902-1988+ (1990), czy +Odeon. Felietony filmowe+ (2012)" - przypomina stowarzyszenie.(PAP)
jp/ ls/