Maja Ganszyniec za zaprojektowanie kolekcji płytek „Modernizm” otrzymała nagrodę specjalną ministra kultury „Wzór Roku dla Kultury”. Projekt jest doskonałym przykładem udanego wdrażania innowacyjnych technologii w procesie tworzenia produktu inspirowanego przedwojennym wzornictwem - ocenił Piotr Gliński.
Nagroda przyznawana jest w 9 kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały produkcyjne, Transport i komunikacja, Moda i akcesoria.
Dodatkowo przyznawane są nagrody specjalne: Wzór Roku, Designer Roku, Produkt Roku, Wzór Roku dla Kultury Roku oraz Wzórdla Integracji.
Nagrodę specjalna "Wzór Roku dla Kultury" za zaprojektowanie kolekcji płytek "Modernizm" otrzymała Maja Ganszyniec.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wyraził nadzieję, że "produkowane przez Ceramikę Paradyż gorseciki pojawią się w wielu wnętrzach, stanowiąc niebanalną, inspirującą i cieszącą oko ozdobę". Pogratulował Ganszyniec "wrażliwości na piękno zawarte w zapomnianych wzorach oraz umiejętności przełożenia go na język współczesności".
Gliński wyróżnił także: grafikę książki "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" (marka i zleceniodawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki; projekt: kilku.com - Idalia Smyczyńska i Robert Zając).
"Wydana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki publikacja to projekt wyjątkowo spójny i konsekwentny estetycznie. W moim przekonaniu taki rodzaj eleganckiej prostoty zasługuje na najwyższe uznanie" - napisał wicepremier Gliński.
Minister kultury przyznał także wyróżnienie kolekcji odzieży i gadżetów "Wierch – 1987 metrów przyrody" (producent i marka: Polskie Koleje Linowe S.A.; projekt: POLKADOT Aleksandra Woźniak, Hanna Niemierowicz).
"Polskie Koleje Linowe trafiły w dziesiątkę, zapraszając do współpracy dwie tak bardzo utalentowane projektantki - panie Aleksandrę Woźniak oraz Hannę Niemierowicz. W efekcie otrzymaliśmy projekt atrakcyjny, nowoczesny, ukierunkowany na naturalność i lokalność" - wskazał minister Gliński.
Podkreślił, że "kolekcja pozytywnie wyróżnia się na tle standardowych gadżetów promocyjnych, co - mam nadzieję - zainspiruje i zachęci inne firmy i instytucje do wykorzystywania w swojej działalności potencjału kreatywnego naszych rodzimych projektantów".
W kategorii Wzór Roku nagrodę przyznano ładowarce do pojazdów elektrycznych Willbert Amber I projektu: dr Bartosza Piotrowskiego; w kategorii Designer Roku nagrodę otrzymali Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo ze studia KABO&PYDO; w kategorii Produkt Roku nagrodę przyznano inteligentnemu wózkowi Clever, projekt: Łukasz Ostrowski - FLOW360, producent: MAGO SA. Inteligentny wózek Clever nagrodzono także w kategorii Wzór Roku dla Integracji.
Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana od 30 października do 29 listopada 2020 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Będzie czynna od wtorku do niedzieli, w ograniczeniach wynikających z pandemii.
Wystawę może zwiedzać równocześnie nie więcej niż 30 osób. Wstęp wolny.
Konkurs Dobry Wzór organizowany jest od 1993 r. Konkurują w nim ze sobą produkty wskazane przez jedyny w kraju, niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.
Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług charakteryzujących się wysoką jakością wzornictwa oraz wspieranie ich producentów i dystrybutorów.
Więcej informacji o konkursie i laureatach pod adresem: https://dobrywzor.com.pl/. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/