Ponad 740 tys. osób uczestniczyło w wydarzeniach artystycznych organizowanych od początku roku we Wrocławiu w ramach sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W tym czasie odbyło się ponad 200 koncertów, wystaw, projekcji filmowych i imprez plenerowych.
We wtorek podsumowano pierwsze trzy miesiące sprawowania przez stolicę Dolnego Śląska tytułu ESK.
Jak podkreślił podczas konferencji prasowej Jarosław Fret, przewodniczący kuratorów odpowiedzialnych za przygotowanie programu artystycznego ESK, wydarzeniem, które przyciągnęło do tej pory najwięcej widzów, było performance „Przebudzenie”, zaprezentowane w styczniu podczas weekendu otwarcia. To wydarzanie obserwowało 120 tys. wrocławian.
„Będziemy wielokrotnie przywoływać liczby mówiące o frekwencji, ponieważ jednym z celów ESK jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze. Zatem jeśli spojrzymy szerzej, również na wydarzenia roku 2015, które były związane z organizacją ESK, to liczba uczestników tych wydarzeń to 2,4 mln osób” - mówił Fret.
Sukcesem frekwencyjnym były przede wszystkim duże widowiska plenerowe. Np. spektakl „Płonąca wyspa” oraz inne wydarzenia w ramach weekendu otwarcia ESK obejrzało 100 tys. widzów. Koncert Ennio Morricone, jednego z najbardziej znanych na świecie twórców muzyki filmowej, przyciągnął ponad 5 tys. gości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wystawy, w tym twórczości baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy czy „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”.
Dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu Jacek Sutryk podkreślił, że ESK to nie tylko projekt kulturalny, ale również społeczno-gospodarczy. „To projekt cywilizacyjny, który w sposób zasadniczy ma zmienić nasz sposób postrzegania kultury i sposób uczestnictwa w niej” - mówił.
Podkreślił, że wrocławski magistrat chce wypracować „scenariusze”, które pozwolą „podtrzymać efekt roku 2016, czyli wzrost uczestnictwa mieszkańców w kulturze”. „Będziemy realizować kilka programów w perspektywie kilkuletniej. To np. umacnianie Wrocławia jako ważnego centrum muzycznego z dużą liczbą festiwali. To również działania zmierzające do utrzymania wysokiego poziomu czytelnictwa w naszym mieście, zasadzające się na promocji literatury poprzez festiwale czy takie działania jak Wrocławski Program Wydawniczy” - mówił Sutryk.
Wśród najważniejszych wydarzeń związanych z pełnieniem przez Wrocław tytułu ESK, które odbędą się w najbliższym czasie, wymieniono m.in. objęcie przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO, co nastąpi 23 kwietnia. To również festiwal Jazz nad Odrą, który odbędzie się pod koniec kwietnia, czy rozpoczynający się w maju Przegląd Piosenki Aktorskiej. Z kolei w czerwcu we Wrocławiu odbędzie się koncert Davida Gilmoura z Pink Floyd. (PAP)
pdo/ gma/