Kultura i sztuka po 1989 roku

16.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wrocław przystąpił do miast oferujących schronienie represjonowanym pisarzom

Wrocław przystąpił do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców – ICORN. W przyszłości w stolicy Dolnego Śląska znajdzie schronienie jeden z literatów, który w swojej ojczyźnie jest prześladowany.

W piątek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz dyrektor zarządzający ICORN Helge Lunde podpisali list intencyjny, na mocy którego stolica Dolnego Śląska dołączyła do ICORN – poinformowała PAP Wiola Samborska, rzeczniczka prasowa Biura Festiwalowego Impart 2016 (instytucja odpowiedzialna za przygotowania Wrocławia do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.)

Na razie nie podano nazwiska pisarza, który miałby znaleźć schronienie w stolicy Dolnego Śląska.

Do sieci ICORN, która powstała w 2005 r. należy kilkadziesiąt miast oferujących pisarzom bezpieczny azyl. Z ich pomocy korzystają pisarze, dziennikarze bądź blogerzy prześladowani we własnych krajach, nie tylko przez władze, ale również przez różne ugrupowania. Z polskich miast do sieci należy, oprócz Wrocławia, także Kraków.

Z pomocy ICORN korzystała m.in. tegoroczna noblistka Swietłana Aleksijewicz, która mieszkała w latach 2006-2008 w Goeteborgu. (PAP)

pdo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL