Tablicę poświęconą Gerhartowi Hauptmannowi - niemieckiemu dramaturgowi i powieściopisarzowi, laureatowi literackiej nagrody Nobla – odsłonięto w czwartek we Wrocławiu. 15 listopada przypada 150. rocznica urodzin autora sztuki „Tkacze”.
Tablicę poświęconą pisarzowi wmurowano tuż przy wejściu do gmachu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inicjatorem upamiętnienia Hauptmanna było Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Dolny Śląsk, a okazją - przypadająca w czwartek 150. rocznica urodzin dramaturga oraz setna rocznica przyznania mu nagrody Nobla.
Kluczowym tematem twórczości Hauptmanna była sytuacja w niższych klasach społecznych. Jego najbardziej znana sztuka „Tkacze” to naturalistyczny opis powstania tkaczy śląskich z 1844 r. Pisarz jest autorem kilkudziesięciu sztuk i opowiadań. W 1912 r. został uhonorowany literacką nagrodą Nobla.
W czwartek w Centrum im. Willy Brandta we Wrocławiu odbędzie się również premiera filmu dokumentowanego „NU JA JA - NU NEE NEE! Gerhart Hauptmann – noblista z Karkonoszy” w reż. Kingi Wołoszyn-Świerk. Dokument oprócz przypomnienia twórczości Hauptmanna przybliża również życie osobiste noblisty.
Gerhart Hauptmann urodził się w 1862 r. w Bad Salzbrunn, dzisiejszym Szczawnie-Zdroju (Dolnośląskie). Uczył się w szkołach we Wrocławiu, m.in. w klasie rzeźby Królewskiej Szkoły Sztuki i Rzemiosła.
Kluczowym tematem twórczości Hauptmanna była sytuacja w niższych klasach społecznych. Jego najbardziej znana sztuka „Tkacze” to naturalistyczny opis powstania tkaczy śląskich z 1844 r. Pisarz jest autorem kilkudziesięciu sztuk i opowiadań. W 1912 r. został uhonorowany literacką nagrodą Nobla. Zmarł w 1946 r. w Jagniątkowie, dzisiejszej dzielnicy Jeleniej Góry. Tam też znajduje się Domu Gerharta Hauptmanna – muzeum poświęcone jego twórczości. (PAP)
pdo/ ls/ jbr/