Wspólnym odczytaniem na głos „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza uczcili w sobotę mieszkańcy tego miasta 111. rocznicę urodzin poety. Takie obchody urodzin Czechowicza od kilkunastu lat organizuje Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.
Kolejne fragmenty „Poematu o mieście Lublinie" czytali byli prezydenci tego miasta - Leszek Bobrzyk, Paweł Bryłowski, Andrzej Pruszkowski, Adam Wasilewski, obecny prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz piosenkarz Piotr Szczepanik, a także uczniowie gimnazjum im. Józefa Czechowicza. Wybrane fragmenty poematu - napisane prozą poetycką - wyświetlone na ekranie, odczytywała zgromadzona na uroczystości publiczność.
„W tym roku przypada 80. rocznica powstania tego poematu, dlatego zaprosiliśmy do udziału włodarzy miasta, aby w sposób szczególny uczcić te urodziny” - powiedział Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.
Podczas uroczystości odtworzono także nagrania czytających „Poemat” Czechowicza polskich poetów - m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Ryszarda Krynickiego, Julii Hartwig.
„Poemat o mieście Lublinie” powstał w 1934 r. Tajemniczy przewodnik zabiera w nim czytelnika na spacer po mieście, lipcową nocą, przy pełni księżyca. Utwór jest wyrazem tęsknoty Czechowicza za rodzinnym miastem, które opuścił w 1933 r., wyjeżdżając do Warszawy. W poemacie autor prowadzi do miejsc szczególnie mu bliskich w Lublinie, znanych z dzieciństwa.
Czytanie „Poematu” jest stałym, głównym punktem obchodów urodzin Czechowicza, które od kilkunastu lat organizuje Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. Do wspólnego czytania zapraszani są artyści, naukowcy, ludzie sztuki i kultury, nauczyciele, dziennikarze, politycy.
Każdego roku obchodom urodzin poety towarzyszy też drukowanie tradycyjną, ręczną metodą typograficzną „Poematu”. W tym roku, zgodnie z rocznicą, wydrukowano 111 egzemplarzy, które - ręcznie ponumerowane – otrzymali uczestnicy uroczystości.
Ośrodek Bram Grodzka Teatr NN organizuje też co roku w lipcu spacer trasą „Poematu”. Opracowano również - dostępny w internecie - wirtualny spacer po mieście, po którym oprowadza animowana postać Józefa Czechowicza.
Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r. w suterenie nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 w centrum Lublina. Zginął na sąsiedniej ulicy 9 września 1939 r. w czasie bombardowania Lublina przez Niemców.
Zaliczany jest do najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najsłynniejsze tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "ballada z tamtej strony" (1932), "nic więcej" (1936), "nuta człowiecza" (1939).(PAP)
ren/ ura/