Spośród 2151 filmów nadesłanych z kraju i zagranicy wybrano 12 fabuł, 14 dokumentów i 7 obrazów amatorskich, które powalczą o statuetki Motyla w 18. Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja”. Ten odbędzie się w Koszalinie w terminie 7–11 września.
12 fabuł, 14 dokumentów i 7 filmów amatorskich pokazanych zostanie w konkursach 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który odbędzie się w Koszalinie (Zachodniopomorskie) w terminie 7-11 września.
Organizatorami festiwalu są: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela.
Jak podała rzeczniczka wydarzenia Aleksandra Barcikowska, na festiwal nadesłanych zostało 2151 filmów. Hasłem tegorocznej edycji jest „Kultura dostępna”.
Wśród 12 konkursowych fabuł pokazane zostaną produkcje m.in. z Włoch, Hiszpanii, ale także z krajów spoza Europy, w tym Brazylii i Korei Południowej. Polskę reprezentować będą cztery filmy: „Moje serce” Damiana Kocura, „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego, „Przebić śnieg” Kamila Rocznika i „Zanim zasnę” Damiana Kosowskiego.
Natomiast w kategorii filmów dokumentalnych na 14 produkcji 6 to obrazy z Polski. Wśród konkursowych zagranicznych tytułów będą m.in. indonezyjski „Pewnego dnia” (Someday, reż. Tonny Trimarsanto) oraz irański „Taniec miłości” (Dance of Love, reż. Mohammad Farajzadeh).
Trzecią konkursową kategorią festiwalu są filmy amatorskiej. W tegorocznej edycji, jak podała Barcikowska, pokazanych zostanie 7 krótkometrażowych polskich obrazów.
Filmy powalczą o statuetki Motyla 2021.
Seanse odbywać się będą w kinie Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” jest łączenie tematu niepełnosprawności ze sztuką filmową. Wydarzenie, w ocenie organizatorów, „konsekwentnie udowadnia, że +życie można zacząć wiele razy+. Świadectwem tego są goście kolejnych edycji festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy.
Statuetki Motyla otrzymały m.in. „W stronę morza” (reż. Alejandro Amenábar), „Motyl i skafander” (reż. Julian Schnabel), „Nietykalni” (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), „Dziewczyna z szafy” (reż. Bodo Kox), „Chce się żyć” (reż. Maciej Pieprzyca) i „Nasza klątwa” (reż. Tomasz Śliwiński). (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ drag/