Książkę poświęconą pomorskim cmentarzom opublikowało gdańskie Nadbałtyckie Centrum Kultury. Publikacja jest wydana w ramach projektu "Nekropolie Pomorza", na który składają się konferencje, wystawy oraz wycieczki do miejsc pochówków na terenie województwa pomorskiego.
Promocja książki miała miejsce w środę wieczorem w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Jak powiedziała PAP Marta Korga zajmująca się w placówce kontaktem z mediami, za kilkanaście dni publikację będzie można nabyć m.in. w księgarni działającej w Ratuszu Staromiejskim, który jest siedzibą Centrum.
Korga dodała, że w planach jest też wydanie albumu fotograficznego zawierającego zdjęcia pomorskich miejsc pochówków, w tym te wykonane w czasie organizowanych w ramach projektu wycieczek po cmentarzach.
Licząca około 700 stron książka pt. "Nekropolie Pomorza" jest zbiorem prawie czterdziestu tekstów poświęconych w większości historycznym, ale także współczesnym cmentarzom na Pomorzu, a po części także kulturze funeralnej w ogóle. Autorami tekstów są historycy, archeolodzy, antropolodzy, urbaniści, zarządcy cmentarzy oraz inne osoby stykające się na co dzień w swojej pracy z kulturą funeralną.
Publikacje dotyczą zarówno nieistniejących już cmentarzy, jak i tych niszczejących i zaniedbanych, ale też współczesnych, na których wciąż chowani są zmarli. Obok tekstów mówiących o cmentarzyskach słowiańskich i cmentarzach funkcjonujących niegdyś we wnętrzach kościołów, nekropoliach mennonickich lub ewangelickich, w książce znaleźć można także artykuły o pomorskich krematoriach czy przydrożnych krzyżach upamiętniających ofiary wypadków.
Zamieszczone w publikacji artykuły stanowią w większości treść wykładów wygłoszonych na konferencji w Gdańsku w październiku 2010 r., zorganizowanej w ramach projektu "Nekropolie Pomorza".
"Nekropolie Pomorza" to przedsięwzięcie o charakterze naukowo-badawczym, dokumentacyjnym i artystycznym, realizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury od 2010 r. Na projekt składają się m.in. konferencje, wystawy, warsztaty, a także wycieczki po historycznych, często zaniedbanych cmentarzach znajdujących się na terenie województwa pomorskiego.
Realizując przedsięwzięcie centrum współpracuje z Instytutem Kaszubskim, Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, Instytutem Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków, Archiwum Państwowym w Gdańsku i Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. (PAP)
aks/ hes/