Trzech laureatów wyłoniono w konkursie na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF Produkcje w ramach tegorocznego 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który ma się odbyć w dniach 30 lipca–8 sierpnia.
O rozstrzygnięciu konkursu poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.
Laureatami konkursu SzekspirOFF Produkcje 2021 zostali: „Mist” - h.art company/Artur Grabarczyk, „Odwzajemnienie” - Teatr Zakład Krawiecki/Paweł Palcat oraz „Szekspir: makieta” - kolektyw dziewczyński „blisko”/Mira Mańka, Anna Rogóż.
W SzekspirOFF Produkcje nagrodą jest dofinansowanie produkcji wydarzenia artystycznego, opartego na twórczości Williama Szekspira, którego premiera odbędzie się w trakcie 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Kwota wsparcia to 10 tys. zł brutto dla każdego laureata.
Do tegorocznej edycji konkursu SzekspirOFF Produkcje wpłynęły 22 zgłoszenia.
Jednocześnie wyłoniono 10 finalistów w konkursie SzekspirOFF Prezentacje. Dotyczy on gotowych wydarzeń artystycznych. Ich twórcy, zakwalifikowani do finału, zaprezentują się publiczności w trakcie Festiwalu Szekspirowskiego i powalczą o dodatkowe nagrody finansowe. Ich łączna pula to 15 tys. zł. W konkursie SzekspirOFF Prezentacje wyboru zwycięzców dokona trzyosobowe jury w składzie: Anda Rottenberg, Piotr Cieplak i Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
Do konkursu SzekspirOFF Prezentacje nadesłano 19 zgłoszeń.
"To już druga edycja w nowej formule Konkursu SzekspirOFF podzielonego na dwa moduły i dającego wsparcie produkcyjne wybranym spektaklom. Oprócz tego, że udało się nam wybrać najciekawsze artystycznie propozycje, ułożyły się one też w bardzo różnorodny i interesujący zestaw, który będzie dla widzów atrakcyjny. Mamy bowiem w tym roku przedstawienia dramatyczne, lalkowe, taneczne i muzyczne, a każde z nich odważnie dialoguje z twórczością Szekspira" - podkreśliła, cytowana w komunikacie prasowym, kuratorka nurtu SzekspirOFF Katarzyna Knychalska.
Jubileuszowy, 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, ma się odbyć między 30 lipca a 8 sierpnia. W nurcie głównym pokazane zostaną spektakle z Litwy, Rosji, Ukrainy, Portugalii, Włoch, Japonii, Niemiec oraz Polski.
Z uwagi na epidemię koronawirusa organizatorzy festiwalu – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – mają w najbliższym czasie podjąć decyzję o sposobie prezentacji wydarzeń. Jeśli latem będzie możliwość udziału publiczności w teatrze, festiwal odbyłby się w formule hybrydowej w reżimie sanitarnym.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/