Na scenie Bistro Syrena w Warszawie 3 lutego odbędzie się premiera spektaklu komediowego pt. „Wypiór” na podstawie powieści Grzegorza Uzdańskiego. Jednym z bohaterów przedstawienia jest – rezydujący w Warszawie – upiór Adama Mickiewicza.
Będzie to druga premiera Teatru Syrena w sezonie 2023/24 - jak wyjaśnił w przesłanej PAP informacji kierownik działu koordynacji pracy artystycznej Łukasz Mitka.
"Ciche mieszkanie przy warszawskim placu Zbawiciela z widokiem na ślad po spalonej tęczy. Co zmieni się w życiu zamieszkującej je pary, kiedy okaże się, że nie są w domu sami? Stryjek-patriota za czynsz i opłaty zostawił im nie tylko tandetne podróbki obrazów Beksińskiego, wypchane orły i sokoły, ale również… trupa w szafie. A raczej upiora. I to nie byle jakiego, bo samego Adama Mickiewicza!" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
"Jak życie w trójkącie wpłynie na relację Marty i Łukasza? Jak zmieni się Warszawa, której ulice przemierza wampir poszukujący krwi? Czego dowiemy się o Mickiewiczu, który już nie gra roli narodowego wieszcza, tylko zagląda w podejrzane miejsca na Nowogrodzkiej, przemyka pod osłoną nocy Nowym Światem i czai się na Polu Mokotowskim?" - napisano w informacji o premierze.
Jak wyjaśniono na stronie Wydawnictwa Filtry, "tekst, który jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem, uwodzi melodią i rytmem języka, ale autor nie napawa się swoim brzuchomówczym kunsztem bez uzasadnienia". "Bo czy niedole i atrakcje, które czekają na użytkowników tindera da się opowiedzieć mickiewiczowską frazą? Czy prekariacki los Mickiewicza, który jako wampir nie bardzo może przebierać w ofertach pracy, zapisany wersami jak z +Pana Tadeusza+, może być przejmujący? Albo czy opis kryzysu bliskości w hipsterskim związku podda się dziś tyle już razy wypróbowanej melodii ze średniówką?" - napisano o akcji powieści.
Podkreślono, że "Uzdański potrafi sprawić, że romantyczna fraza ożywa, zaczyna się skrzyć, bawić, zachwycać". "Potrafi o wiele więcej, bo +Wypiór+ to nie tylko pokaz językowego kunsztu autora, nie tylko niezwykle aktualna powieść obyczajowa, ale również próba zmierzenia się ze schedą romantyzmu" - wyjaśniono.
"Uzdański zaprzęga jedną z najbardziej tradycyjnych dykcji polszczyzny do pracy na rzecz współczesności, tak jakby wierzył, że upiór Adama Mickiewicza wydobyty wreszcie z szafy i wyprowadzony na ulice dzisiejszej Warszawy na dobre przestanie tu straszyć. Ten artystyczny dialog z intelektualną spuścizną Marii Janion prowadzony jest w duchu najlepszej tradycji kabaretu literackiego" - napisano na stronie Wydawnictwa Filtry.
Autorem scenariusza na podstawie powieści "Wypiór" i reżyserem spektaklu jest zastępca dyrektorki ds. artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Jacek Jabrzyk. Muzykę skomponował Mariusz Obijalski. Kierownictwo muzyczne - Tomasz Filipczak. Choreografię opracował Szymon Dobosik. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Maria Karczmarska. Za reżyserię światła odpowiada Artur Wytrykus. Wideo zrealizował Jan Domicz.
Zespół muzyczny w składzie: Tomasz Filipczak / Marek Błaszczyk (dyrygent i instrumenty klawiszowe), Jan Malecha / Aleksander Sucharski (gitary), Paweł Bomert (gitara basowa) i Grzegorz Poliszak (perkusja).
Występują: Przemysław Glapiński (Wypiór, czyli Adam Mickiewicz), Natalia Kujawa (Marta), Marek Grabiniok (Łukasz), Agnieszka Rose (Syrenka, Pielęgniarka, Zofia Szymanowska, prof. Klicka, Matka i inne postaci) oraz Jacek Pluta (Detektyw, Stróż, Dyrektor muzeum, Kot Eks i inne postaci).
Premiera "Wypióra" - 3 lutego o godz. 19 na scenie Bistro Syrena. Kolejne przedstawienia - 4 oraz 8-11 lutego.
Spektakl adresowany jest do widzów od trzynastego roku życia.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/