„WITOWICZ 84" – pod takim tytułem od czwartku w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa prezentowana będzie wystawa zdjęć rzeszowskiego fotografa Janusza Witowicza w pierwszą rocznicę jego śmierci. Większość z nich została odnaleziona w czasie porządkowania zbiorów fotografa.
Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznego Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.
Barbara Bokota-Tomala z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa zaznaczyła, że prezentowany na wystawie zestaw fotografii stanowi zaledwie niewielką część prywatnego archiwum autora, które po jego śmierci udostępnili synowie: Grzegorz i Igor.
„Wybrane na tę wyjątkową okazję fotografie prezentują najważniejsze obszary zainteresowań twórczych Janusza Witowicza, począwszy od klasycznego, momentami bardzo dokumentalnego reportażu, krajobrazu i pejzażu, zdjęcia rodzinne, a także artystyczną kreację obrazów” – oceniła Bokota-Tomala.
Dodała, że „większość fotografii prezentowanych na wystawie odnaleziono po latach w trakcie porządkowania zbiorów fotografa”.
Zwróciła uwagę, że fotografie Janusza Witowicza to przede wszystkim wyrazisty i momentami niezwykle emocjonalny reportaż, z przeplatającymi się motywami przyrody, krajobrazu oraz wizualnej kreacji.
Przytoczyła słowa zmarłego w 2021 roku etnografa, muzeologa, badacza kultury ludowej w Rzeszowskiem dra Krzysztofa Ruszla, który pisał, że „w fotogramach Janusza Witowicza ważna jest przede wszystkim warstwa znaczeń i zawarte tam przesłanie; na uboczu pozostają wartości plastyczne. Mamy tu do czynienia ze swoistą publicystyką zapisaną językiem fotografii, pogłębiającą nasze widzenie rzeczywistości końca XX wieku”.
Sam Witowicz zaś podkreślał, że inspirowały go wydarzenia, te mniej ważne i te najważniejsze, w których miał „wiele szczęścia uczestniczyć w roli dziennikarza” (był fotoreporterem rzeszowskich Nowin – PAP).
Prace Janusza Witowicza były prezentowane na ponad 20 wystawach indywidualnych, m.in. w Kielcach, Rzeszowie, Krośnie i Jarosławiu.
Jego zdjęcia znajdują się w archiwum rodzinnym, zbiorach prywatnych i kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a także w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
Najbardziej znaną i powszechnie kojarzoną z Januszem Witowiczem jest seria fotografii przedstawiająca rzeszowskich gołębiarzy. Zdjęcia zaprezentowano w formie wystawy pod tytułem „W każdą sobotę, czyli rzeszowscy gołębiarze w obiektywie Janusza Witowicza” w 1979 roku m.in.: w Rzeszowskim Towarzystwie Fotograficznym i Muzeum Etnograficznym.
W wydanym wówczas katalogu napisano: „To fotoreportaż, w którym każde ujęcie ma swoją dramaturgię sięgającą głębiej, niż zwyczajna relacja ograniczona miejscem i czasem akcji”.
Bogota-Tomala zwróciła uwagę, że sylwetka i twórczość fotograficzna Janusza Witowicza zostały zaprezentowane w „Antologii fotografii polskiej 1939-1989” Jerzego Lewczyńskiego (1999), uchodzącą za najlepsze opracowanie tego rodzaju w Polsce.
Janusz Witowicz zmarł 2 listopada 2021 r. w wieku 83 lat.
Wystawa potrwa do 28 listopada. Wstęp wolny. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ pat/