W czwartek w salach Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Barcelonie zainaugurowano wystawę twórczości współczesnego polskiego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego Jerzego Nowosielskiego pt. „Nowosielski – między tradycją i współczesnością”. Następnie odbyła się konferencja poświęcona artyście – informuje PAP kurator wystawy, malarz i nauczyciel akademicki dr Piotr Perski.
Wystawa, która potrwa do 23 grudnia br., wpisuje się w obchody 100-lecia urodzin jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich artystów współczesnych. Aby uczcić jego dziedzictwo, Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.
Wystawę i konferencję zorganizował Instytut Polski w Madrycie przy współpracy z Instytutem Literatury w Krakowie, Konsulatem Generalnym RP i Uniwersytetem w Barcelonie.
Na ekspozycję składa się cykl druków i fotografii dzieł Jerzego Nowosielskiego wraz z opisami i katalogiem autorstwa polskiej historyk i krytyka sztuki dr Krystyny Czerni.
W wydarzeniu kulturalnym wzięli udział m. in. historyk i pisarz, wicerektor Uniwersytetu w Barcelonie Agusti Alcoberro, konsul generalna w Barcelonie Ilona Kałdońska, p.o. dyrektora Instytutu Polski w Madrycie Magdalena Majda, historycy, krytycy sztuki i pracownicy naukowi polscy i hiszpańscy.
Na zakończenie konferencji zaprezentowano na ścianie zewnętrznej Wydziału Sztuk Pięknych wideo mapping - pokaz filmowy na temat twórczości Nowosielskiego przygotowany przy wsparciu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jerzy Nowosielski urodził się w rodzinie polsko-ukraińskiej. "Wychowany na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu, swoim życiem i sztuką przerzuca kładkę nad pęknięciem chrześcijaństwa i nad rozbiciem współczesnego człowieka. Jego malarstwo, będąc syntezą Bizancjum i awangardy, nadaje całej rzeczywistości wymiar sakralny" - napisała w szkicu o malarzu Krystyna Czerni.
Był autorem setek obrazów, grafik, rysunków i polichromii w świątyniach prawosławnych i katolickich. Tworzył różnorodne dzieła: sztukę sakralną, sceny rodzajowe i abstrakcje. Zafascynowany rytem bizantyjskim, stał się autorem nowej kategorii malarstwa: ikony świeckiej.
Przez całe życie był związany z Krakowem i jego środowiskiem artystycznym.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ mms/