Wystawę malarstwa plenerowego „Od Vogla do Cybisa. Widoki Pieskowej Skały” udostępnił w środę Zamek w Pieskowej Skale koło Krakowa. To pierwsza i jedyna ekspozycja obrazów i grafik przedstawiających Pieskową Skałę – poinformował PAP kustosz zamku Olgierd Mikołajski.
W zamkowym muzeum, oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu, znalazło się 75 prac z okresu od końca XVIII wieku do dwudziestolecia międzywojennego.
Ich autorami są – jak zaznaczył organizator – wybitni artyści: Zygmunt Vogel, Jan Cybis, Józef Głowacki i August Reichel. Nie zabrakło dzieł Józefa Brodowskiego, Łukasza Kozakiewicza, Maksymiliana Cerchy, Teodora Chrząńskiego, Napoleona Ordy, ale i prac autorów ilustracji prasowych: Walerego Brochockiego, Władysława Gościmskiego. Można zobaczyć też obrazy nieprofesjonalnych malarzy np. Kazimierza Girtlera czy Jana Karola Mieroszewskiego.
W zamkowym muzeum, oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu, znalazło się 75 prac z okresu od końca XVIII wieku do dwudziestolecia międzywojennego.
Najstarszy rysunek na wystawie jest autorstwa Marianny Przebendowskiej, krewnej Wielopolskich - dawnych właścicieli zamku. Równie wiekowe są akwarele Zygmunta Vogla, który za pomocą pędzla utrwalał miejsca zwiedzane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obraz olejny Jana Cybisa to najmłodsze prezentowane dzieło. Artysta namalował je po powrocie z Paryża, w 1932 r.
Najwięcej zgromadzonych prac pochodzi z XIX wieku, gdy panowała moda na malarstwo plenerowe. Jednym z ciekawszych obiektów z tego okresu jest rysunek Juliana Ceglińskiego, który ilustruje pożar w Pieskowej Skale w 1850 roku.
„Warto przyjść na tę wystawę. Na rysunkach, akwarelach, obrazach publiczność może podziwiać dawną Pieskową Skałę, taką, której już nie ma. Artyści chętnie przyjeżdżali do Pieskowej Skały, aby tworzyć w plenerze. Byli to nie tylko malarze związani z Krakowem, ale także z Warszawą, Wilnem czy Lwowem” - powiedział w rozmowie z PAP kustosz.
Obok Tatr Pieskowa Skała była jednym z najpopularniejszych miejsc wśród polskich malarzy plenerowych. Na popularność krajobrazów Pieskowej Skały oraz pobliskiego Ojcowa zwrócił uwagę w połowie XIX wieku historyk i księgarz Ambroży Grabowski, który tak zanotował: „Tak jesteśmy ubodzy w widoki rytowanych okolic kraju naszego, że to prawdziwie zastanowienia jest godnem, iż tylko Oyców i Pieskowa Skała rzadki w tym ubóstwie stanowić mogą wyjątek. Gdyby kto troskliwie zgromadził wszystkie widoki okolic tych, które u nas w różnych formatach, mniey lub więcey pięknie, wydane były, liczba ich sądzę nie byłaby małą, sam bowiem mam różne wydania – lecz może też to jest i świadectwem, iż żadna okolica Polski godniejszą rylca i pędzla nie pokazała się”.
Udostępnione malowidła i grafiki pochodzą ze zbiorów Zamku na Wawelu oraz kilkunastu muzeów, bibliotek i archiwów polskich.
Ekspozycja czynna będzie do 15 września. „Obiekty są bardzo delikatne, dlatego tylko przez miesiąc można je oglądać” - wyjaśnił kustosz. (PAP)
bko/ ula/