Inne

09.05.2013 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa MHP „Pod wspólnym niebem” nominowana do nagrody Sybilla

Fot. PAP/G.Jakubowski Fot. PAP/G.Jakubowski

Wystawa Muzeum Historii Polski „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)” uzyskała nominację w konkursie o nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012.

Uroczysta gala i rozdanie nagród Sybilla odbędzie się 17 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Multimedialna wystawa „Pod wspólnym niebem” prezentowana była w ubiegłym roku w Zamku Królewskim w Warszawie. Jej celem było pokazanie jednego z fenomenów polskiej historii, jakim była wielonarodowa,wielokulturowa i wielowyznaniowa I Rzeczpospolita a także jak jej dziedzictwo jest zapisane w polskiej kulturze.

Wystawa „Pod wspólnym niebem” składała się z sześciu modułów tematycznych. Dwa pierwsze prezentowały wielokulturowość z perspektywy państwa, koncentrując się na takich zagadnieniach jak fenomen staropolskiego federalizmu oraz skład etniczny i wyznaniowy społeczeństwa. Dwie kolejne części poświęcone były tożsamości regionalnej i lokalnej oraz jednostce w społeczeństwie wielokulturowym. Moduł piąty pokazywał wpływ wieloetniczności na kulturę. Ostatni prezentował to, co z dziedzictwa Rzeczypospolitej wielu narodów przetrwało do dziś.

Na wystawie zaprezentowano m. in. akt Unii Lubelskiej, zabytki związane z z kultem religijnym różnych wyznań, ubiory, starodruki. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystali nowoczesne technologie prezentacji, np. mapy multimedialne oraz tzw. pokazy poliwizyjne.

Ekspozycję odwiedziło około 12 tysięcy osób, a honorowy patronat nad nią objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Patronem medialnym wystawy była Polska Agencja Prasowa. (PAP)

tst

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL