"Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk" – to przekrojowa wystawa prac polskiej artystki, prezentująca rzeźby i grafiki, a także obrazy olejne na płótnie. Przede wszystkim jednak warto ją odwiedzić ze względu na abakany – "tkaniny, które zdają się żyć własnym życiem".
Wystawa w Salonie DESA Unicum w Warszawie zakończy się aukcją prac 23 listopada 2023 r.
"Obecna wystawa monograficzna Magdaleny Abakanowicz to wyjątkowa szansa zobaczenia znacznej liczby prac z różnych okresów twórczości artystki w jednym miejscu. Jej sztuka, która nieustannie święci triumfy za granicą, regularnie pojawia się w najlepszych galeriach i w muzeach na całym świecie. W ostatnim czasie odbyły się dwie duże wystawy w Londynie i w Oslo" – informują organizatorzy ekspozycji w DESA Unicum.
Abakany – trójwymiarowe gobeliny – nazywane bywają dziełami totalnymi, działającymi na wiele zmysłów, nie tylko na wzrok czy dotyk. Artystka uważała je za swoisty pomost między nią a światem zewnętrznym, kreujący jej własny, bezpieczny świat.
"Abakanowicz mówiła, że człowiek to +struktura włóknista+ i ten zamysł najlepiej widoczny jest właśnie w tkaninach. W latach 60-80. ubiegłego wieku stworzyła serię monumentalnych dzieł wykonanych z różnych włókien, m.in. z sizalu czy z mocnego powrozu. Odeszła tym samym od tradycyjnego rozumienia gobelinu i stworzyła nową tendencję w europejskiej sztuce tekstylnej. Wykonywała także rzeźby z tkanin, swobodnie zwisające z sufitu. Na naszej wystawie znalazło się sześć abakanów" – poinformował kurator wystawy i ekspert DESA Unicum Wiktor Komorowski.
Na listopadowej ekspozycji warto także zwrócić uwagę na obrazy olejne na płótnie, które artystka tworzyła na początku swej twórczej działalności, lecz – zdaniem krytyków sztuki – widać w nich wiele wątków, które przewijały się potem w tkaninach i w rzeźbach.
"Rysunki na papierze, akwarele, grafiki oraz oleje obrazują sposób myślenia Abakanowicz o formach przestrzennych i stanowią przykład artystycznej syntezy sztuk, co staraliśmy się pokazać na wystawie. W niezwykły sposób potrafiła wyrazić to samo doznanie zmysłowe za pomocą różnych technik, dzięki czemu, obcując na przykład z jej tkaninami, możemy doznać tych samych wrażeń, co podczas podziwiania jej prac olejnych czy rzeźb" – powiedział Wiktor Komorowski.
Na wystawie znalazły się także słynne figury kroczące, jak np. "Tłum", czyli zestaw 20 posągów z brązu "Caminando", pochodzący z kolekcji Robina Williamsa, światowej sławy komika i aktora, oraz jego żony Marshy Williams. Wystawa jest dobrą okazją, aby obejrzeć rzeźby znajdujące się do tej pory w prywatnej kolekcji.
W sobotę 18 listopada o godz. 13.30 odbędzie się otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Magdalena Abakanowicz. Synteza Sztuk". Spotkanie poprowadzą eksperci DESA Unicum Wiktor Komorowski i Natalia Kowalek.
Wystawa "Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk" w Salonie DESA Unicum w Warszawie potrwa do 23 listopada. Tego dnia w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum o godz. 19.00 odbędzie się aukcja eksponowanych prac artystki. (PAP
Autorka: Anna Bernat
abe/ joz/