Ponad 70 prac wybitnego polskiego artysty – malarza, grafika, ilustratora Jana Lebensteina, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej sztuki XX w., można będzie od niedzieli oglądać w Stalowej Woli na wystawie „Jan Lebenstein 1930–1999”.
Jak oceniła Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum prace Jana Lebensteina są „intrygujące, niepowtarzalne, niezwykłe”.
„Będzie to niezwykła podróż śladami twórczości wybitnego polskiego twórcy. Już w najbliższą niedzielę wszyscy koneserzy sztuki będą mogli zajrzeć do jego świata malarstwa i grafiki” – zachęcała Wielgocka.
Na ekspozycji prezentowanej w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli pokazanych zostanie ponad 70 prac Lebensteina: obrazów olejnych, gwaszy, rysunków i innych form graficznych, które powstały w różnych okresach jego twórczości.
„Ich dobór ma na celu jak najlepsze zobrazowanie działalności artysty, który niewątpliwie wpisuje się w kanon najwybitniejszych polskich twórców XX wieku” – dodała Wielgocka.
W dniu otwarcia wystawy będzie można ją zwiedzać z przewodnikiem. Wstęp wolny. Później przewidziano warsztaty graficzne, na które obowiązują zapisy. Na zajęciach uczestnicy stworzą grafikę inspirowaną twórczością Jana Lebensteina. Ich prace powstaną w technice monotypii, której wyjątkowość polega na tym, że umożliwia wykonanie tylko jednej, a tym samym niepowtarzalnej odbitki.
Jan Lebenstein to malarz i grafik, ilustrator książek, znany zarówno w Polsce jak i za granicą. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie mieszkał i działał we Francji, gdzie zdobył popularność.
Jego twórczość charakteryzuje niezwykła fantazja, groteska, ekspresja oraz symbolizm wypełniony motywami ludzko-zwierzęcymi.
Wystawa została zorganizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i Agencję Zegart. Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Urszuli i Piotra Hofmanów, Marii i Marka Pileckich oraz kolekcjonera z Sopotu.
W Stalowej Woli można je będzie oglądać do 2 stycznia 2022.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ amac/