Wystawa poświęconych Budapesztowi obrazów polskiej malarki Agnieszki Kicińskiej miała w czwartek swój wernisaż w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w węgierskiej stolicy.
Na ekspozycji zatytułowanej „Niebo nad Budapesztem” można zobaczyć 17 prac przedstawiających górne fragmenty i szczegóły znanych budowli.
Jak powiedziała PAP artystka, chciała pokazać miasto z innej perspektywy, gdyż turyści z reguły patrzą pod nogi albo przed siebie.
„Chciałam, by zwiedzający wystawę spojrzeli w górę i zobaczyli to, co może im umknąć... Jak ważny jest kolor nieba i jak mocno działa na wszystko, co nas otacza, jak zmienia się architektura miasta i mosty, gdy świeci słońce lub gdy pada deszcz” – zaznaczyła we wprowadzeniu do wystawy.
Pytana, czym różni się tak widziany Budapeszt do Warszawy, odparła, że w Warszawie jest dużo nowoczesnej architektury, a poza tym osią centralną Budapesztu jest Dunaj i jego mosty.
Dodała, że otrzymuje od zwiedzających sygnały, że mimo fragmentarycznego przedstawienia obiektów rozpoznają oni, jakie miejsca znalazły się na obrazach. Wśród pokazanych elementów architektonicznych znalazły się m.in. Most Łańcuchowy, Pomnik Wolności na Wzgórzu Gellerta, a także kruk trzymający w dziobie pierścień z fresku w kościele Macieja na Wzgórzu Zamkowym.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Instytutem Węgierskim w Warszawie.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/