Autografy, kompozycje, zdjęcia i pamiątki można oglądać od wtorku na wystawie poświęconej twórczości kompozytora Juliusza Łuciuka w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Ekspozycję zorganizowano z okazji 90. urodzin artysty.
Spuścizna jednego z czołowych krakowskich kompozytorów muzyki współczesnej obejmuje m.in. dzieła sceniczne (balety, opery, pantomimy), oratoria (m.in. "Tryptyk rzymski" do słów Karola Wojtyły), pieśni, muzykę symfoniczną, solowe dzieła instrumentalne.
Jego prace w znacznym stopniu powstały z inspiracji motywami religijnymi. "Dla Juliusza Łuciuka bardzo ważną postacią był Jan Paweł II" – powiedziała PAP jedna z kuratorek wystawy Anna Dudek-Kuczyńska. Wśród kompozycji artysty są nie tylko te tworzone do słów papieża Polaka, ale i kompozycje inspirowane kultem maryjnym, np. "Litania do Matki Boskiej Supraślskiej". Z kolei oratorium "Chrystus Pantokrator" opiewa 2 tys. lat chrześcijaństwa.
"Pokazanie szerszej publiczności warsztatu twórczego, przede wszystkim postaci rękopisów – autografów – Juliusza Łuciuka, jest wielkim ukłonem w stronę melomanów, którzy mając w uszach zasłyszane nuty i ich całe sekwencje mogą na prezentowanej wystawie zobaczyć ich materialny wymiar w postaci dźwięków zapisanych atramentem na papierze" – skomentował dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.
Juliusz Łuciuk urodził się 25 grudnia 1926 r. (wg niektórych źródeł 1 stycznia 1927 r.) w Nowej Brzeźnicy k. Radomska. Pierwsze nauki pobierał u swojego ojca, który był organistą w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. W 1952 r. Łuciuk ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczył się także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Po studiach kontynuował naukę w Paryżu.
Artysta za swoją twórczość został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Monako i nagrodą Związku Kompozytorów Polskich. (PAP)
bko/ pat/