Wystawę poświęconą twórczości rzeźbiarza, malarza, projektanta i teoretyka Stanisława Szukalskiego oraz jego przyjaciół będzie można od czwartku oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, które dysponuje jedną z największych w Polsce kolekcji dzieł artysty.
"Stanisław Szukalski był bez wątpienia jednym z najlepszych polskich artystów zajmujących się rzeźbą" – powiedziała we wtorek kuratorka wystawy Agnieszka Bartków. "Jego sztuki nie zamkniemy w ramach jednego kierunku w historii sztuki. W jego twórczości było wiele inspiracji różnymi kulturami, zwłaszcza bardzo nam odległymi" – dodała.
Stanisław Szukalski (1893-1987) życie artystyczne i osobiste dzielił między Polskę i Stany Zjednoczone. Był jedną z najbarwniejszych postaci życia kulturalnego międzywojennej Warszawy i Krakowa, w Stanach Zjednoczonych z kolei przyjaźnił się z ojcem znanego hollywoodzkiego aktora Leonardo di Caprio. Aktor był współproducentem poświęconego Szukalskiemu filmu dokumentalnego w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego, który w 2018 r. miał premierę na kanale Netflix.
Na eskpozycji, zatytułowanej „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu +Rogate Serce+” zaprezentowanych zostanie ponad sto dzieł sztuki uzupełnionych artefaktami związanymi z działalnością Stanisława Szukalskiego oraz członków Szczepu. Prace Szukalszczyków, które powstawały pod wpływem lidera grupy, różniły się często od tych realizowanych już po obraniu przez nich własnych dróg twórczych. Kolekcję Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu tworzą zarówno te wykonane zgodnie z programem Twórcowni, jak i stojące już w opozycji wobec narzuconych zasad.
Szczep Szukalszczyków herbu "Rogate Serce" ze Stanisławem Szukalskim na czele tworzyli między innymi: Jerzy Baranowski, Edward Biszorski, Wacław Boratyński, Antoni Bryndza, Franciszek Frączak, Michał Gawlak, Stanisław Gliwa, Eugeniusz Hanzel, Stanisław Karwowski, Czesław Kiełbiński, Marian Konarski, Jerzy Kowalski, Zygmunt Kowalski, Roman Pietrzak, Michał Stańko, Norbert Strassberg, Władysław Sowicki, Stanisław Stanowski, Antoni Ślusarek, Fryderyk Śmieszek oraz Stefan Żechowski.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 12 członków Szczepu. W przeważającej części są to rysunki, dopełnione pojedynczymi przykładami prac malarskich oraz graficznych. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie rzeźba Mariana Konarskiego "Dotknięty sztuką", zakupiona do zbiorów bytomskiego muzeum w styczniu 2020 r. Wśród związanych z twórcami artefaktów są m.in. wydawane w okresie międzywojnia katalogi wystaw, druki ulotne, fotografie, bransoleta oraz pierścień szczepowców, a także akt założycielski ugrupowania.
Eksponaty pochodzą także z Muzeum Narodowego w Warszawie - z kolekcji Marka Maciołowskiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu, które użyczyło zbiór monet oraz medali, Muzeum Śląskiego w Katowicach, będącego depozytariuszem obiektu z kolekcji prywatnej, Galerii Dyląg w Krakowie, a także od kolekcjonerów prywatnych.
Honorowy patronat nad wystawą objął marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/