"Przekraczanie wszelkich granic" to cecha niemieckiego reżysera Wernera Herzoga - zwracają uwagę twórcy poświęconej mu wystawy. Do 27 listopada będzie ona czynna w warszawskim Iluzjonie. Zobaczyć można np. prywatne zdjęcia Herzoga, pokazywane publicznie po raz pierwszy.
Autor filmów "Nosferatu wampir", "Zagadki Kaspara Hausera" i "Fitzcarraldo" świętuje w tym roku 70. urodziny. W związku z jubileuszem, Instytut Goethego w Warszawie organizuje specjalny projekt poświęcony artyście, zatytułowany "Inne światy Wernera Herzoga". Elementem projektu jest ekspozycja w Iluzjonie, kinie należącym do polskiej Filmoteki Narodowej. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się we wtorek.
"W 2009 r. Herzog przekazał Filmotece Niemieckiej (Deutsche Kinemathek) zbiór fotografii z własnego archiwum: swoje portrety, zdjęcia ze swoich filmów oraz zdjęcia z filmowych planów, przedstawiające reżysera i aktorów podczas pracy. Kolekcję można obecnie oglądać w Iluzjonie. To premierowa na świecie prezentacja tych fotografii" - powiedział PAP podczas wernisażu kurator ekspozycji Krzysztof Stanisławski.
Projekt "Inne światy Wernera Herzoga", nad którym patronat medialny sprawuje Polska Agencja Prasowa, realizowany jest od 12 października w czterech polskich miastach: Warszawie (13-27 listopada, kino Iluzjon), Toruniu (12–26 października, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu), Krakowie (24-27 października, Kino Pod Baranami) i Wrocławiu (23 listopada-2 grudnia, kino Helios Nowe Horyzonty).
"Zbiór obrazów oddających wizyjny i malarski nastrój filmów Herzoga, zarówno fabularnych, jak i dokumentów, ślady fascynacji artysty klasycznym malarstwem europejskim, ale i zapierającym dech w piersiach pięknem natury" - opisują ekspozycję organizatorzy.
Unikatowe slajdy z początku lat 70., z ulokowanego w peruwiańskiej dżungli planu filmu "Aguirre, gniew boży" oraz zdjęcia zrobione w Afryce na planie "Cobra Verde", z 1987 roku - to np., wymieniał Stanisławski, zobaczyć można w warszawskim kinie. Wystawa jest multimedialna. Oprócz zdjęć, prezentowane są materiały filmowe, np. dokumenty w reżyserii Herzoga.
Zwiedzających, tuż przy wejściu do kina, wita duży portret Nosferatu-wampira, w którego w słynnym filmie z 1979 roku wcielił się Klaus Kinski, ulubiony aktor Herzoga.
Elementem projektu "Inne światy Wernera Herzoga" jest także przegląd twórczości reżysera. W listopadzie w kinie Iluzjon obejrzeć można będzie m.in. filmy: "Zagadka Kaspara Hausera" (1974), "Fitzcarraldo" (1981–1982), "Stroszek" (1977), "Nosferatu-wampir" (1979), "Aguirre, gniew boży" (1972).
Wtorkowemu wernisażowi wystawy towarzyszył pokaz nowego dokumentu Herzoga, "Otchłań. Opowieść o śmierci i życiu" z 2011 r. Analizując trzy przypadki zabójstw w Teksasie, Herzog rozważa w tym filmie kwestie fundamentalne związane z zagadką ludzkiej natury i istotą funkcjonowania porządku społecznego. Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie zabijają.
"Podczas intymnych rozmów z więźniami, Herzog zagłębia się w psychikę mężczyzn czekających na wykonanie wyroku w celi śmierci. Jednym z nich jest Michael Perry, skazany za zabójstwo pielęgniarki i podejrzany o dwa inne morderstwa. Rozmawiając z nim na kilka dni przed egzekucją, reżyser osiąga to, co sam nazywa +spojrzeniem w otchłań ludzkiej duszy+" - opisują film organizatorzy przeglądu.
Projekt "Inne światy Wernera Herzoga", nad którym patronat medialny sprawuje Polska Agencja Prasowa, realizowany jest od 12 października w czterech polskich miastach: Warszawie (13-27 listopada, kino Iluzjon), Toruniu (12–26 października, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu), Krakowie (24-27 października, Kino Pod Baranami) i Wrocławiu (23 listopada-2 grudnia, kino Helios Nowe Horyzonty).
Herzog urodził się 5 września 1942 r. w Monachium, jako Werner H. Stipetić, syn dwójki biologów. Rodzina jego matki pochodzi z Chorwacji.
"Zagadkę Kaspara Hausera" w jego reżyserii uhonorowano Nagrodą Jury i nagrodą krytyków FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Bohaterem filmu jest mężczyzna, który przez lata trzymany był w izolacji od świata, a następnie trafił pod opiekę naukowców, pragnących wprowadzić go w strukturę społeczeństwa, w świat "ludzi normalnych i racjonalnych". W Cannes przyznano też Herzogowi nagrodę za reżyserię filmu "Fitzcarraldo" o Europejczyku owładniętym obsesyjną myślą o stworzeniu opery w amazońskiej dżungli. Horror "Nosferatu wampir" - z Klausem Kinskim w obsadzie - nominowany był do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. O Kinskim, wielkim ekscentryku, Herzog mawiał: "Każdy siwy włos na mojej głowie jemu zawdzięczam".
Najnowsze przedsięwzięcie Herzoga to fabularny obraz "Królowa pustyni", w którym zagrają Robert Pattinson i Naomi Watts. Zdjęcia mają rozpocząć się w tym roku. Premierę zapowiedziano wstępnie na 2013 r.
"Werner Herzog jest ikoną współczesnego kina autorskiego. Wielki niemiecki reżyser od lat mieszka w Los Angeles, kręci filmy na całym świecie. Urodził się 70 lat temu w Monachium, dzieciństwo spędził w małej bawarskiej wiosce, skąd wyruszył w swoją nieustającą podróż przez wszystkie kontynenty, z Arktyką włącznie, by realizować wyjątkową namiętność, którą jest przekraczanie wszelkich granic: geograficznych, językowych, społecznych czy politycznych" - piszą o artyście organizatorzy poświęconego mu projektu.
"Ekstremalne formy egzystencji i wydarzenia mają dla Herzoga wymiar magiczny - bezustannie stawia czoła temu, co skrajne, zagadkowe, mityczne, nieracjonalne. Herzog, artysta-wizjoner, w swoich filmach nie daje jednoznacznych odpowiedzi, stawia jedynie uniwersalne pytania o istotę człowieczeństwa: sobie i światu" - podkreślają.(PAP)
jp/ ls/