Kilkanaście monumentalnych drewnianych rzeźb z cyklu „Drzewa rodzinne” złoży się na wystawę Emilie Brzezinski, która zostanie otwarta w poniedziałek w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa. Wystawę uzupełnią rysunki męża artystki - Zbigniewa Brzezińskiego.
"Drzewa rodzinne" to wydrążone pnie drzew, na których wewnętrznej powierzchni umieszczone zostały wielkoformatowe fotografie przedstawiające członków rodziny Emilie Brzezinski.
Jak poinformował rzecznik Gdańskiej Galerii Guentera Grassa Marek Kraska, wystawa prezentowana była już w Nowym Jorku, Dreźnie i Pradze. Gdańsk będzie jedynym polskim miastem, w którym będzie można ją zobaczyć.
"Drzewa rodzinne" to wydrążone pnie drzew, na których wewnętrznej powierzchni umieszczone zostały wielkoformatowe fotografie przedstawiające członków rodziny Emilie Brzezinski.
Kraska dodał, że w ramach ekspozycji zobaczyć będzie można również nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie rysunki męża artystki - profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Będą to m.in. różnego rodzaju szkice, które b. doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Cartera, wykonywał biorąc udział w różnego rodzaju spotkaniach, sympozjach, kongresach itp.
Wernisaż wystawy z udziałem artystki i jej męża zaplanowano na poniedziałek. Ekspozycja potrwa do 15 września.
Uzupełnieniem wystawy będzie także prezentowany na miejscu film pod tytułem identycznym, jak sama ekspozycja. Jest to powstała przed trzema laty 20-minutowa opowieść o autorce pokazująca m.in. ją samą przy pracy, na wernisażu itp. Film zawiera też materiały archiwalne.
Emilie Benes Brzezinski jest bratanicą prezydenta Czechosłowacji, Edwarda Benesza. Urodziła się w 1932 roku w Genewie. W czasie II wojny światowej wraz z rodzicami wyemigrowała do USA.
Studiowała historię sztuki w Wellesley College. Miała szereg wystaw w galeriach Waszyngtonu, Nowego Jorku oraz poza granicami Stanów Zjednoczonych, m.in. brała udział w międzynarodowej grupie artystycznej Muzeum Artystów z Łodzi, organizującej cykliczne sympozjum Konstrukcja w procesie.
W 2002 w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie można było oglądać jej projekt "Dialog z drewnem". (PAP)
aks/ mow/