65 z ponad 100 tys. fotografii, jakie dla Polskiej Agencji Prasowej zrobił Jacek Bednarczyk będzie można oglądać na plenerowej wystawie na Małym Rynku w Krakowie. Jej oficjalne otwarcie nastąpi we wtorek o godz. 11.
Jacek Bednarczyk zmarł 1 września. Wystawa - zorganizowana przez Polską Agencję Prasową i Urząd Miasta Krakowa - to niewielki wybór spośród tysięcy zdjęć, na których uwiecznił on najważniejsze dla Krakowa i Polski wydarzenia.
Oglądający wystawę zobaczą m.in. zdjęcia z wizyt Jana Pawła II w Polsce, pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju "Ludzie i Religie", ale też portrety znanych krakowian: Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Wisławy Szymborskiej i fotografie dokumentujące spektakle teatralne, wystawy i wydarzenia sportowe.
Najstarsza z prezentowanych fotografii dokumentuje pobyt amerykańskiego reżysera Stevena Spielberga w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i została wykonana w 1994 roku. Najnowsza to zdjęcie z próby do spektaklu "Władczyni much" w Teatrze Ludowym w Krakowie w 2021 roku.
Wystawa potrwa do 15 listopada.
Jacek Bednarczyk urodził się 2 grudnia 1961 roku w Krakowie. Od dziecka chciał być fotoreporterem prasowym. Karierę zawodową zaczął w 1985 r. od wydawanej w Krakowie popołudniówki "Echo Krakowa". W 1991 r. rozpoczął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej – później przejętej przez Polską Agencję Prasową.(PAP)
wos/ pat/