Wystawę plakatu twórców z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) przygotowała Węgierska Akademia Sztuki z okazji 30-lecia istnienia tej formy międzynarodowej współpracy. Ekspozycja fizycznie jest już gotowa, ale ze względu na pandemię wszystkie prace można od czwartku zobaczyć tylko w formie katalogu online.
„Z każdego kraju V4 zaprosiłem trójkę uznanych, aktywnych twórców. Starałem się przedstawić najciekawsze trendy w każdym kraju. Chciałem pokazać nie tylko prace ich samych, ale też najmłodszego pokolenia. Ponieważ twórcy ci przeważnie jeszcze uczą na swoich uczelniach, każdy z nich mógł zaprosić studentów” – powiedział PAP kurator wystawy Krzysztof Ducki, mieszkający na Węgrzech polski twórca plakatów, prezes Węgierskiego Towarzystwa Plakatu i wykładowca na Uniwersytecie Metropolitan w Budapeszcie.
Na wystawie w zabytkowym budynku Vigado zawisło w sumie 140 plakatów. Polskę reprezentują Lech Majewski, Władysław Pluta i Agnieszka Ziemiszewska oraz kilkanaścioro wskazanych przez nich młodszych twórców.
Oprócz tego na ekspozycji pokazano prace trzech laureatów konkursu plakatu zorganizowanego z okazji 30-lecia V4 przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polskie Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej: Istvana Szathmaryego, Brunona Szenka i Łukasza Zwolana.
Ducki ocenił, że wystawa pokazała, że choć prace pochodzą z różnych krajów, to ich tematyka i podejście do twórczości są w jakiś sposób spójne, ujawnił się więc wspólny język. „Ujawnia się charakter środkowoeuropejski, np. operowanie metaforami obrazu, filozoficzne podejście, zaskakiwanie widza. W młodszym pokoleniu coraz silniejsze i ważniejsze okazuje się tworzenie obrazu za pomocą środków typograficznych” – powiedział.
Podkreślił, że w wielu pracach były wzajemne nawiązania między krajami Grupy Wyszehradzkiej. „Węgrzy mieli plakaty na tematy polskie, Czesi czy Słowacy – węgierskie, były też plakaty czeskie w języku polskim, a np. Węgier przygotował plakat o Mrożku (…) Kulturowo jesteśmy do siebie bardzo zbliżeni, obserwujemy nawzajem, co się dzieje w kulturze danego kraju” – wskazał.
W pracach występują też podobne tematy. Np. bardzo dużo twórców zajmowało się sprawą ekologii. Podejmowano też – choć w znacznie mniejszym zakresie - temat miejsca jednostki w społeczeństwie.
Przygotowaną w Vigado wystawę będzie można obejrzeć fizycznie, gdy zostaną złagodzone obostrzenia epidemiczne na Węgrzech i będzie już wolno chodzić do galerii. W obecnym miejscu ma być prezentowana do 18 kwietnia, a potem będzie jeździć po wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Na razie pełny katalog wraz z informacją o wystawie i twórcach jest dostępny online na stronie Węgierskiej Akademii Sztuki pod adresem https://www.mma.hu/documents/10180/7406455/V4+katal%C3%B3gus+egyben_web.pdf/3e0801d5-3364-4c43-b15e-e86a28fd5a22
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/